Adalet Nöbeti 373’üncü gününde

  • 14:26 24 Kasım 2022
  • Güncel
 
AMED - Hasta ve infazı yakılan tutsak yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti eylemi 373’üncü gününde Amed Barosu'nda devam etti.
 
Tutsak yakınlarının, hasta ve infazları yakılan tutsakların serbest bırakılması için başlattıkları Adalet Nöbeti, 373'üncü gününde Diyarbakır Valiliği’nin getirdiği “yasak” nedeniyle Amed Barosu'nda devam etti. Tutsak yakınlarının eylemine, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Rosa Kadın Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
 
‘Tutsakları serbest bırakın’
 
Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutsak Ciwan Boltan'ın annesi Nazime Boltan, bir yıldır devam eden Adalet Nöbeti’ne dair şunları söyledi: "1 yıldır hasta ve infazı yakılan tutsaklar için Adalet Nöbeti’ndeyiz. 2 gün önce nöbetimizi devam ettirmek için cezaevi kapısının önüne gittik ama valiliğin getirdiği yasak nedeniyle dışarı çıkmamıza izin verilmedi. Öyle çok büyük bir talebimiz yok. Hasta olan tutsaklarımızı bırakın, infazlarını yakmayın. Adalet Bakanı neden tutukluları bırakmıyorsunuz? Tutuklular bir şey yapmamış."
 
 Eylem, "Hak, hukuk, adalet” ve “Bijî berxwedana zindanan" sloganlarıyla son buldu.