Tutsak yakınlarından ‘Berxwedan jiyan e’ mesajı

  • 11:04 29 Eylül 2022
  • Güncel
DİYARBAKIR - Tutsak yakınları Adalet Nöbeti kapsamında yaptıkları açıklamada, herhangi bir taleplerinin yerine getirilmediğine işaret ederek, “Berxwedan jiyan e” sloganıyla eylemlerinden vazgeçemeyeceklerini belirtti.
 
Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle aileleri tarafından Diyarbakır'da başlatılan Adalet Nöbeti, Diyarbakır Adliyesi önünde devam etti. Aileler nöbet eylemi kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi. Tutsak yakınlarına destek vermek amacıyla açıklamaya Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) katıldı.
 
‘Berxwedan jiyan e’
 
11 aydır Adalet Nöbeti’nde olduklarını söyleyen tutsak yakını Reşahat Ada, hasta tutsakların tedavi edilmediğini ekledi. Reşahat, “Tutsaklarımız tek kişilik hücrelere konuluyor. Çocuklarımıza zulüm ediliyor. Ankara’ya kadar gittik, ancak hiçbir talebimiz yerine getirilmedi. Tutsakların raporlarını meclise taşıdık. Ancak hiçbir adım atılmadı. Kanımızın son damlasına kadar tutsaklarımızın yanındayız. Meclis açıklıyor, Adalet Bakanı taleplerimizi yerine getirsin. Onlar taleplerimizi yerine getirmezse bizlerde alanlardan ayrılmayacağız. Berxwedan jiyan e, berxwedan jiyane” diye konuştu.