Kadınlar İran rejimini protesto etti

  • 20:10 22 Eylül 2022
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - İran rejimi tarafından katledilen Mahsa Jîna Amini için birçok merkezde bir araya gelen kadınlar, İran’ın kadın ve Kürt düşmanlığını protesto etti. 
 
İran rejimine bağlı “ahlak polisi” tarafından işkence edilerek katledilen Mahsa Jîna Amini için kadınlar protesto eylemlerine birçok kentte devam etti. 
 
Denizli
 
Kadınlar Birlikte Güçlü Denizli, İran rejimine bağlı “ahlak polisi” tarafından katledilen Mahsa Jîna Amini için Candoğan Parkı’nda bir araya geldi. “Mahsa Amini ve özgürlüğümüz için İran’da, dünyada ve Türkiye’de isyandayız, kadın dayanışması sınırları aşıyor” yazılı pankartı taşıyan kadınlar, “Jin jiyan azadi”, “Zend zendegi azadi” ve “Kadınlar birlikte güçlü” sloganlarını attı. Açıklamayı kadınlar adına Hande Özkan okudu. 
 
‘İran rejimi kadın ve Kürt düşmanlığını tescilledi’
 
Mahsa için dünyanın her yerinde eylemlerin büyüdüğüne dikkat çeken Hande, “Mahsa’nın cenaze törenine katılan kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini isyanını yeni bir boyuta taşıdığını göstermiştir. Kadınlara, kadınların yaşam tarzlarına, başörtü dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha göstermiştir. Yine Mahsa’nın dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha göstermiştir. Yine Mahsa’nın katledilmesine yönelik Kürdistan eyaletinde başlayan kadın isyanı, bölgede dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüşmüştür. İran rejimi, gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak, bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir” dedi. 
 
‘Tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor’
 
İran’da 1979 yılından beri uygulanan yasaların kadın düşmanlığı üzerinden inşa edildiğini dile getiren Hande, kadınların yaşam şekillerine karışan ve kadınları darp eden rejimin yok olmaya mahkûm olduğunu ifade etti. İranlı kadınların haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten vazgeçmediğini vurgulayan Hande, “Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır. İktidarlarının giderek sarsıldığını gören rejim ve onun polisi ise kadınlara ve mücadelelerine saldırarak kadınları yıldırmaya ve sindirmeye çalışmakta. Ancak şu iyi bilinsin ki, kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyecek. İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor. İran halkları, dünya halkları yeter diyor” şeklinde konuştu.   
 
Son olarak Mahsa şahsında katledilen tüm kadınlar için seslenen Hande, “Ahlaksızlık sizin görünen saç tellerinizde değil, İran’dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir. Buradan bir kez daha belirtiyoruz, Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir” dedi.
 
Açıklama, sloganlarla sona erdi. 
 
Çanakkale 
 
Eylemlerin bir diğer adresi ise Çanakkale oldu. Çanakkale Kadın Platformu, Mahsa’nın katledilmesini, Mümtaz Pirinçiler Meydanı’nda yaptıkları eylemle protesto etti. Eyleme çok sayıda kadın örgütü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe örgütleri ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü katılırken, çok sayıda yurttaş da destek verdi. Kadınlar eylemde Mahsa’nın fotoğraflarını taşırken, kestikleri saçları ve siyah başörtüleri de havada salladı. Sık sık “Jin jiyan azadî” sloganı atan kadınlar, “Bu ateş laikliğin, kız kardeşliğin, dayanışmanın ateşidir” sözleriyle siyah başörtü yaktı.
 
Eylemde açıklama metnini Çanakkale Kadın Platformu adına Simay Ada Kurt okudu. 
 
Günlerdir İran sokaklarının yandığını belirten Simay, “Günlerdir dünyanın her yerinde biz kadınların içi yanıyor, öfkesi ve isyanı büyüyor. Bir kadın daha ona dayatılan sınırları reddettiği için devlet şiddeti ile öldürüldü” dedi. Mahsa’nın, “ahlak polisi” diye bilinen İrşad devriyeleri tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesi ile işkenceyle tutuklandığını anımsatan Rüya, “Mahsa Amini polis tarafından katledildi” diyerek sözlerine devam etti.
 
‘Her şeye rağmen direniyoruz’
 
Dünyanın her yerinde erkek-devlet şiddetine karşı mücadele eden kadınların, Mahsa için sokaklara döküldüğüne dikkat çeken Simay, “Mahsa’nın katledilmesi, İran’da 43 yıldır süren dinci ve kadın düşmanı politikaların sonucudur. İran uzağımızda değil, yanı başımızda. Tarikatlar talep ediyor, İstanbul Sözleşmesi feshediliyor. Bir grup erkek kendini mağdur baba ilan ediyor nafaka hakkımız gasp edilmeye çalışılıyor. Aktroller hedef gösteriyor konserler yasaklanıyor. Sanatçılar, gazeteciler tutuklanıyor. Kadınların sadece aile olduğunda, o şiddet dolu ailelerin içine hapsolduğunda var sayıldığı, LGBTİ+’ların varlığının yok sayıldığı bir dayatmanın, bir faşizmin altında her şeye rağmen yaşıyoruz, direniyoruz” sözlerini kullandı. 
 
‘Jin jiyan azadi sesleri İran’da yükseldi’
 
Yıllardır İranlı kadınların başörtüsü dayatması başta olmak üzere “şeriat kuralları” adı altında yaşamlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı mücadele ettiğini vurgulayan Simay, “Zorunlu başörtüsüne karşı mücadele, kadınların bir bütün olarak patriyarkal ve kadın düşmanı rejime karşı mücadelesinin sembolü olmuş durumda. Geçtiğimiz yıllarda dünyaya yayılan ‘beyaz çarşambalar’ bugün bireysel eylemler olmaktan çıkıp kolektifleşiyor. Bugün İran sokaklarından aşina olduğumuz bir ses yükseliyor: ‘Jin, Jiyan, Azadi’. Bizler de Türkiye’den İranlı kadınların sesini yükseltiyoruz. Mahsa Amini’nin katili İran Molla rejimidir. Mahsa'nın katili erkek egemen sistemdir” sözleriyle seslendi.
 
‘Mahsa ve özgürlüğümüz için isyandayız’
 
Mahsa ve İranlı kadınların mücadelesinin tüm kadınların mücadelesi olduğunu söyleyen Simay, “İran’da, Türkiye’de ve tüm dünyada Mahsa için, özgürlüğümüz için, hayatlarımız için isyan” diye belirtti. Simay, dünyadaki tüm kadınların sokaklardan ve isyanlarından bir kez olsun vazgeçmeyeceğinin de altını çizdi.
 
Eylem, alkışlar ve “Jin jiyan azadi” sloganı eşliğinde son buldu.
 
Bursa
 
Bursa Kadın Platformu da, Nilüfer ilçesinde bulunan Üç Fidan Parkında açıklama yaptı. “Bursa’dan İran’a feminist laiklik bayrağını yükseltiyoruz” sloganıyla yapılan açıklamaya, çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada kadınlar ellerinde “Mahsan Amini isyanımızdır”, “Kadın dayanışması yaşatır” yazılı dövizleri ve Mahsa’nın fotoğrafını taşıdı.
 
İranlı kadınlar direnişte
 
Açıklamada, “Kadınların Gizli Özgürlükleri  çağrısından Beyaz Çarşambalar’ a, Kameram Benim Silahım’ dan Hadi Konuşalım hareketine, İnkılap Meydanı Kızları’ndan, saç yoksa günahta yok çağrısına, bugünkü direnişte İranlı kadınlar yaşamları pahasına laiklik mücadelesini örgütlüyor” denildi.
 
Açıklama, alkışlarla son buldu.