İstanbul’da savaşa karşı kitlesel yürüyüş

  • 16:50 22 Mayıs 2022
  • Güncel
İSTANBUL - HDK, HDP, DBP ile TJA, Türkiye’nin Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik saldırısını, engellemelere rağmen kitlesel yürüyüş gerçekleştirerek protesto etti. Eylemde aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri, AKP’nin KDP ortaklığıyla Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Zap, Avaşîn ve Metîna’ya yönelik saldırılarına tepki göstermek için Tünel Meydanı’nda bir araya gelerek yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve HDP milletvekilleri Sezai Temel, Nejdet İpekyüz HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, Barış Anneleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda HDP ilçe Yöneticisi ile yurttaş katıldı. Kitle yürüyüşte "Tecrit insanlık suçudur", "Onurlu bir barış", "Bimre xiyanet" dövizleri taşıdı. 
Ablukaya rağmen sloganlar dinmedi
 
Kitle ellerindeki dövizleri taşıyarak alkışlarla sık sık "Savaşa hayır hemen barış hemen şimdi” sloganları atarak İstiklal Meydanı'nda yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitle, polisler tarafından Rus Konsolosluğu önünde ablukaya alındı. Çok sayıda kişi ablukaya alınmasına rağmen slogan atmaya devam etti. 
 
Kitle sloganlarla cevap verdi
 
Abluka içerisinde açıklama yapan HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, savaşın yoksulluk olduğunu ve çocukların ölümüne neden olduğunu belirterek herkesi barıştan yana olmaya çağırdı. Abluka içerisinde açıklamaya müdahale etmek isteyen polisin tavrına karşılık kitle sık sık “Savaşa hayır barış hemen şimdi” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atarak cevap verdi.  
 
Gençler yürüdü
 
Önleri kesilen onlarca HDP Gençlik Meclisi üyeleri ise "Be Serok Jiyan Nabe", "Biji berxedana Zap'e", "Biji berxedana Avaşin", "HDP umuttur umut dimdik ayakta" ve "Biji berxedana zindana" sloganlarıyla yürüyüşüne devam etmek istedi. Polis engeline takılan gençler toplu bir şekilde İstiklal Caddesi'nden ara sokaklarda yürüyüşünü sürdürdü.
 
Yürüyüş esnasında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ÖHD’li avukat Veysi Eski ile beraber çok sayıda HDP ilçe yöneticisi gözaltına alındı. 
 
Çok sayıda genç gözaltına alındı
 
Farklı noktalarda yürüyüşünü gerçekleştiren birçok gencin Tünel Meydan’ı, Galatasaray Meydanı ve Ömer Hayyam caddesinde polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenilirken gözaltı esnasında polislerin, gençleri sivil araçlara koyarak alandan uzaklaştığı belirtildi. Gözaltına alınan gençlerin kimler olduğu konusunda herhangi bir bildi edinilemedi. 
 
Yürüyüş sonrası HDP İstanbul İl Örgütü polisler tarafından ablukaya alındı. Kitle ablukayı alkışlarla aşarak yürüyüşü sonlandırdı.
 
Gözaltına alınanlar 
 
Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Koray Türkay, Fatma Yeni, Zeki Adar, Güler Karagöl, Aliye Gömek, Meral Atman, Ferhat Yeğin,Ercan Sağlam, Çayan Yılmaz, Dinçer Gün, Sait Bor, Lütfiye Baydemir, Rana Berk, İsmail Aktepe, Dilek Demir, Hüseyin Fidanboy, Nezir Altıntaş, Metin Şahin, Abdulcabbar Çakmak, Ersin Dülek, Veysi Al, Mehti Akkuş, İsmail Akpınar"
 
Gözaltına alınanların sağlık kontrolüne götürüldükten sonra Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceği belirtildi.