Süleyman Soylu HDP’li Meral Danış Beştaş’ı tehdit etti

  • 18:21 8 Aralık 2021
  • Güncel
ANKARA - Genel Kurul’da HDP Grupbaşkanvekili Meral Danış Beştaş’ı parmak sallayarak hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya cevap veren Meral, “Bütün suçlarınıza, saldırılarınıza, kumpaslarınıza, işkencelerinize rağmen tek bir saniye diz çökmedik” dedi.
 
Meclis Genel Kurulu’nda Sanayi ve Enerji ve Tabii Kaynakları, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerinde İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun konuşması ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu söz aldı. Süleyman Soylu’nun 3 dakikalık konuşması ardından kavga çıktı.
 
Kayyımın atamaları
 
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da Süleyman Soylu’nun mesaiye erken başladığını belirtti. Meral, Süleyman Soylu’ya şöyle cevap verdi: “Burada binlerce defa kayyım atamalarının hukuksuzluk ve halk iradesinin hırsızlanması olduğunu anlattık. Belli ki dinlememişsiniz. Kayyım atamaları tamamen hukuk dışıdır, keyfidir, AKP iktidarının İçişleri Bakanlığı işbiriliğiyle daha doğrusu bakanlığınız marifetiyle halk iradesiyle el koymasıdır. Ben tüm belediye eşbaşkanı arkadaşlarımızın dosyalarını okudum. Sizin söylediğiniz hiçbir bilgi ve iddia o iddianamelerde bile yer almamıştır. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya sahte bir tanıkla doktorluğu ile ilgili verdiği ifade nedeniyle ceza verildi. Siz bize İçişleri Bakanı olarak bize kayyımların yaptığı hırsızlıkları, yolsuzlukları anlatın. Yaman hırsızın Mardin’de neden görevden alındığını anlatın. Türkiye kamuoyunu aydınlatın. Sizde iktidar partisinin milletvekilleri gibi sıkıştığınız zaman ‘terör’ sizi kurtaramaz. Artık bitti gelin gerçekleri konuşalım.”
 
Ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de İçişleri Bakanlığı bütçesinin konuşulmadığını belirtti.
 
Süleyman Soylu Meral’i parmakla hedef aldı
 
Kürsüye bir kez daha çıkan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, ilk konuşması ardından grubuna doğru giderken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından parmakla hedef alınarak, “Akşam göreceksin, başını öne eğerek, çıkacaksınız” dediğini söyledi. Süleyman Soylu’nun sözlerine sert cevap veren Meral, “Halkların Demokratik Partisi olarak, milletvekilleri olarak, sizin bütün suçlarınıza, saldırılarınıza, kumpaslarınıza, işkencelerinize rağmen tek bir saniye diz çökmedik. Boyun eğmedik, teslim olmadık. Üstelik sizin o yönettiğiniz İçişleri teşkilatı var ya; davul sizin elinizde tokmak kimin elinde onu takdir edin. Emniyet, vali, kaymakam, yargı sizde oturup delil üretiyorsunuz, sahte delillerle bizler hakkında soruşturmalar açıyorsunuz. Sahte delillerle dava açıyorsunuz. Valilerinize talimat veriyorsunuz HDP’lilerin tüm etkinlikleri yasaklanıyor. Valiler doğrudan AKP’nin il başkanı olarak çalışıyor sizin sayenizde, sizin talimatınızla. Hukuku tamamen yerle bir ettiniz. Bu size yakışmıyor. Hukuk herkese eşit davranmalı. Halk iradesine saygı göstermeyi öğreneceksiniz” ifadelerini kullandı.
 
Genel Kurul MHP'li milletvekillerinin konuşmasıyla devam ediyor.