Barış Anneleri cenazeler için oturma eylemi başlattı

  • 13:12 21 Ekim 2021
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - Barış Anneleri, Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki saldırıda yaşamını yitiren HPG’lilerin cenazelerinin verilmesi için Sêmalka Sınır Kapısı’nda oturma eylemi başlattı.
 
Kuzey ve Doğu Suriye'nin Cizîre Bölgesi’nden Barış Anneleri, KDP’ye bağlı özel güçlerin Federe Kürdistan'ın Xelîfan bölgesindeki saldırısı sonucu yaşamını yitiren YJA STAR'lı Nesrîn Temir ve HPG'li Yusif Îbrahîm’in cenazesini almak için Sêmalka Sınır Kapısı’ndaki eylemlerini sürdürüyor.
 
Cenazelerin teslim edilmesi talebini içeren bir mektubu Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne sunmak için Sêmalka Sınır Kapısı’ndan Pêşxabûr Sınır Kapısı’na doğru yürüyen Barış Anneleri, KDP güçleri tarafından geçişlerine izin verilmemesi üzerine oturma eylemi başlatarak kapılar arası gidiş-gelişleri durdurdu.
 
Ne olmuştu?
 
KDP güçlerinin, 29 Ağustos’ta 7 kişilik HPG’li gruba pusu kurması sonucu 5 kişi yaşamını yitirmiş, 1 kişi ise yaralanmıştı. Saldırıdan bir HPG'li sağ kurtulmuştu. Barış Anneleri, KDP’nin tutumuna karşı 5 Ekim’de Sêmalka Sınır Kapısı’nda çadır eylemi başlatmıştı.