Kadınlar yangınlara, katliamlara, ırkçılığa karşı alanlara çıktı

  • 20:11 5 Ağustos 2021
  • Güncel
ADANA / HATAY - "Yangınlara, ırkçılığa, katliamlara ve şiddete karşı isyandayız" sloganıyla Adana ve Hatay'da bir araya gelen kadınlar, her kadının hesabını soracaklarının altını çizdi.
 
Ülkede artan erkek şiddeti, kadın katliamları, ırkçı saldırılar ve orman yangınlarına karşı kadınlar iki kentte alanlara çıktı. Kadınlar, “Biz kadınlar nefret politikalarınıza da karşı dimdik ayakta duracak, nefrete karşı yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” mesajı verdi.
 
Adana
 
Adana Kadın Platformu, "Yangınlara, ırkçılığa, katliamlara, şiddete karşı isyandayız" sloganıyla İnönü Parkı'nda basın açıklaması yaptı. "Katledilen kadınlar isyanımızdır! Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok!" pankartı ile "İstanbul Sözleşmesi'ni uygulamadığınız için hesap vereceksiniz" ve "Kadın cinayetleri politiktir" dövizlerini taşıyan kadınlar "Yasta değil isyandayız", "Kadın cinayetleri politiktir", "Kadınları değil, katilleri engelle" sloganlarını attı. Basın açıklaması metnini  platform adına Pelin Çiçek  ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çukurova İlçe Eşbaşkanı Saniye Seçgin okudu.
 
'Hesap soracağız’
 
Katledilen kadınlara dikkati çekilen açıklamada, iktidarın son dönemde kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırılarının, faillere güç verdiği belirtildi. Açıklamada, "Sokaklarımızda, evlerimizde, işyerlerimizde öldürülmemizi münferit olaylarmış gibi göstermeye çalışanlar, hayatlarımıza ve yaşam alanlarımıza İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarak gasp eden AKP-MHP ve onun örgütlü yapılarıdır. Bunu Batman’da 'Buraya kan dökmeye geldik, devlet biziz' diyerek evli olduğu Zeynep Sevim’i işkence ve şiddete maruz bırakan Samet Aktaş ve uzman çavuş kardeşinden biliyoruz. Erkek aklınız, erkek devletiniz, erkek adaletiniz ile dil, din, sınıf fark etmeksizin yaşamdan kopardığınız, kirpiğine dokunduğunuz her kadın için hesap soracağız. Azra ve Emine’nin failleri gerçek adalet ile yargılana kadar susmuyoruz, korkmuyoruz, Azra ve Emine’nin hesabını soruyoruz. Katilleri serbest bırakıp aklayanlar, bu cinayetlerin failidir" denildi.
 
Orman yangınlarına işaret edilen açıklamada, "Günlerdir ormanların, hayvanların katledilmesine seyirci kalan, ırkçı ve faşist saldırıları körükleyerek cinayetleri işleten ve sessiz kalan, aynı gün içinde 2 kadın katledilirken sessiz kalan iktidar bu cinayetlerin sorumlusudur" şeklinde konuştu.
 
'Barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz’
 
Artan ırkçı saldırılara dikkat çekilen açıklamada devamla şu ifadeler kullanıldı: "Geçtiğimiz aylarda Deniz Poyraz, Kürt halkına ve aynı şekilde kadınlara yönelik nefret politikalarının bir sonucu olarak faşist katiller tarafından planlı bir şekilde katledildi. HDP İzmir il binasının önüne çadır kuran polis, katillerin elini kolunu sallayarak binaya girip Deniz’in katledilmesine göz yumdu, katliamdan sonra katili, ‘abicim’ diyerek karşıladılar, katili korumak için etten duvar oldular! Yine ırkçı ve faşist nefret politikaları sonucunda geçtiğimiz günlerde, Kürtlerin her fırsatta hedef gösterilmesiyle beraber, içlerinde 4 kadının da bulunduğu 7 kişilik Dedeoğlu ailesi faşistler tarafından katledildi, evleri ateşe verildi! Faillerin şikayete rağmen serbest bırakılmış olması bu katliamın göz göre göre geldiğinin kanıtıdır. Biz kadınlar nefret politikalarınıza da karşı dimdik ayakta duracak, nefrete karşı yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz."
 
Hatay
 
Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü de "Yangınlara, ırkçılığa, katliamlara şiddete karşı isyandayız" sloganıyla Antakya Büyük Park'ta basın açıklaması yaptı. Platform adına basın metnini okuyan Zeynep Polat, "Kadınların yaşamlarından ellerinizi çekin! Bizim hayatımız! Susmuyoruz buradayız, isyandayız" dedi. Türkiye’nin failler için "Bana bir şey olmaz” ülkesi haline geldiğini vurgulayan Zeynep, “Hükümetin erkek egemen, kadın düşmanı, homofobik, ötekileştirici politikaları her gün hayatlarımıza kast ediyor. Bu ülkede yaşayan bütün kadınlar her an şiddetle, tehditle karşı karşıya. Toplumun hangi kesiminden olursa olsun kadınlar, erkek şiddetine karşı savunmasız bırakılmak isteniyor. İktidar bunca kadın düşmanı söylem ve uygulamalara imza atarken kadına şiddetin azaldığını söyleye dursun, biz kadınlar kadın cinayetlerine ses çıkarmaktan, iktidarın uygulamalarını ve yalanlarını ifşa etmekten, hayatlarımız haklarımız ve özgürlüğümüz için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Dayanışmamızla, inadımız ve mücadelemizle bir aradayız. Susmuyoruz" şeklinde konuştu.