DBP ve DTK heyeti sel felaketinin yaşandığı bölgeyi ziyaret etti

  • 17:19 5 Ağustos 2021
  • Güncel
VAN - DBP ve DTK Başkale ilçesine bağlı Gedikbaşı (Çux), Kavurgalı (Heratun) ve Esenyamaç (Xaşkan) mahallelerini ziyaret etti. Ziyaret sonrasında açıklamaya ile izlenimlerini aktaran heyet adına konuşan DBP EŞ Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Tüm mağduriyetlerini halkamızla birlikteyiz” dedi.
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Bedran Öztürk, Van Başkale’de yaşanan sel felaketinden zarar gören yurttaşları ziyaret etti. Gedikbaşı (Çux), Kavurgalı (Heratun) ve Esenyamaç (Xaşkan) mahalle sakinlerini ziyaret ederek incelemelerde bulunan heyete, HDP Van İl Eş Başkanı Fikret Doğan, DBP İl Eş başkanı Çetin uyar il ve ilçe yöneticileri de eşlik etti. İlk olarak Gedikbaşı (Çux) mahallesini ziyaret eden heyet ve beraberindeki partililer burada mahalle sakinlerinin yaşadıklarını dinledi. Mahallede daha önce karayolları tarafından yapılan gölettin duvarının yıkılması sonucu 780 koyunun yaşamını yitirdiği belirtildi. 
 
‘Sorunları çözemiyorlar’
 
Yurttaşlar yetkililerin duyarsızlığını eleştirirken, destek göstermemelerine de tepki gösterdi. Yurttaşların sorunlarını ve taleplerini dinleyen heyet, iktidara eleştirilerde bulundu. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, sel felaketinin üzerinden günler geçmesine rağmen devletin sorumluluğunu yerine getirmediğine dikkat çekti. İktidarın “Biz büyük devletiz” sözlerine işaret eden Saliha, “Xaşkan halkını yalnız bırakmış durumda. Ama parti ve kurumlarımız selin yaşandığı ilk günden beri halkımızın yanındadır. Halkımızın yaralarının sarılması için, halkımızın maddi zararlarının karşılanması için sürekli yanında yer aldık. Ülkede şuan bir kriz yaşanıyor. Batı kentlerinde yangın, bölge kentlerinde ise sel felaketleri yaşanıyor. AKP ve MHP iktidarı sorunları çözemeyen bir noktada” diye ifade etti. 
 
‘Halkımızın yanındayız’
 
Saliha, yapılan kanal ve göletlerin uygun yapılmaması nedeniyle çok büyük bir zararın oluştuğunu dile getirerek, “İktidarın meşruluğu kalmadı. Bu nedenle artık halka yardım bile yapamıyor. Karadeniz’de de Ege’de de gördük ki sadece halkla alay edip, kafalarına çay atabiliyorlar. Türkiye ve Kürdistan halkları bu iktidara ‘artık yeter’ diyor. Kürtlerin üzerine uygulanan asimilasyon ve yok etme politikası şuan tüm Türkiye’de uygulanıyor. Bu sel felaketi gösteriyor ki iktidar düşmanlık yapıyor ve halkı yalnız bırakıyor. Biz halkımızın yanındayız, halkımız asla yalnız değildir” sözlerine yer verdi. 
 
Heyet, açıklamanın ardından Hakkari’ye geçti.