'Demokratik mücadelede ısrar eden bir Abdullah Öcalan gerçeği var'

  • 21:40 22 Haziran 2021
  • Güncel
 
DERSİM - DTK ve DBP heyetinin devam eden Dersim ziyaretinde köylerde halkla bir araya gelindi. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürt sorununun demokratik çözüm adresinin PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu belirterek, “İmralı sistemi dünyada benzeri olmayan bir sistem olmasına rağmen ısrarla demokratik mücadelede ısrar eden bir Sayın Abdullah Öcalan gerçeği var” dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Dersim’in Pülümür ilçesinde esnaf, halk ve Asgirî (Kocatepe) köyünü ziyaret etti. DTK ve DBP heyetine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, HDP Dersim İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil ve yöneticileri de eşlik etti.
 
Pülümür merkez ve Kırmızı Köprü’de bulunan esnaf ve halk, heyete, iktidarın yanlış politikaları sonucunda ekonomik krizi derinden yaşadıklarını dile getirdi. İktidarın kendi saltanatları uğruna insanları birbirine düşürdüğünü dile getiren yurttaşlar, demokrasinin bir an önce temin edilmesi gerektiğini belirtti.
 
‘Çözüm Öcalan'dır’
 
Kocatepe (Asgirî) köyünde DTK ve DBP heyetini yurttaşlar karşıladı. Burada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, programlarının amaçlarını anlattı. Türkiye’nin açık bir cezaevine dönüştüğünü belirten Saliha, “Biz Kürt sorununun demokratik çözümünün Sayın Abdullah Öcalan olduğunu çok net biliyoruz. Bugün tıkanan sistemin, faşizmin, kapitalist sisteme karşı çok net bir perspektifi demokratik zeminde inşa edebileceği ile ilgili çok net görüş ve önerileri var. Bundan kaynaklı 6 yıldır tecrit daha çok ağırlaştırılıyor. 2013-2015 sürecini hep beraber yaşadık. Türkiye halklarının birlikte yaşayabileceği, toplumsal barışın oluşabileceği umutları yeşerdi. Cenazelerin gelmediği, yatırımların yapıldığı, katliamların olmayacağı inancı oluşan, toplumun nefes aldığı dönemi hep beraber gördük. Tam da buradan Türkiye'nin asıl sorunu Kürt sorunudur ve bunun çözüm adresi Sayın Abdullah Öcalan’dır.  İmralı sistemi dünyada benzeri olmayan bir sistem olmasına rağmen ısrarla demokratik mücadele de ısrar eden bir Sayın Abdullah Öcalan gerçeği var” dedi.
 
‘Tecrit her yerde’
 
Her cezaevinde, mahallede, köyde, evde tecridin olduğunu belirten Saliha, şunları dile getirdi: “Demokratik eylem dediğimiz basın açıklamalarımıza engel oluyorlar. Daha birkaç gün önce İzmir ilimizi elini kollunu sallayarak, silahlarla nerelerde eğitim aldığı görünen bir kişinin Deniz Poyraz'ı katletmesi tam da bundan kaynaklıdır. Biz demokratik zeminde ısrar ettikçe onlar mafyalarla, çetelerle, bastırmayla, silahla, şiddetle halkı daha çok kutuplaştırma, birbirimize düşmanlaştırma, kendini devam ettirmenin yol ve yöntemini arıyorlar.  Biz de birlikte bu süreçte yan yana durarak, mücadele ederek bu faşizmin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.”
 
Saliha'nın konuşmasının ardından yurttaşlar heyetle hatıra fotoğrafı çekti.