Hem geçimini sağlıyor hem istihdam alanı açıyor

  • 09:02 9 Ocak 2023
  • Emek/Ekonomi
Sema Çağlak
 
ŞIRNEX - Terzilik yaparak hem geçimini sağlayan hem de kadınlara istihdam alanı açan Şükran Ökten, kadınların kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürmesinin önemli olduğuna işaret etti. 
 
Derinleşen ekonomik krize karşı kadınlar, çıkış yolu arayıp yaşamlarını idame ettirmenin yol ve yöntemlerini aramaktan vazgeçmiyor. Bu kadınlardan biri de  Şükran Ökten… Şirnex’in Silopî ilçesinde yaşayan Şükran Ökten (33) terzilik yaparak hem ekonomik olarak geçimini sağlıyor hem de kadınlara dikiş dikmeyi öğretiyor. Şükran, işyerinde kadınları istihdam etmeye çalışıyor. 
 
Zorlu bir süreç
 
2 yıl önce kendisine iş yeri açtığını söyleyen Şükran, amacının giderek daha da büyütmek olduğunu söyledi. “Uzun zamandır dikiş dikmek dikkatimi çekiyordu” diye Şükran, “Bunun için önce kursa gittim ve dikiş eğitimi aldım. Ardından evde dikiş dikmeye başladım. Ancak hem aklımda bir iş yeri açmak vardı. Sonunda iki yıl önce bu dükkanımı açmaya karar verdim. Kuşkusuz dükkanı açmak zor ve zahmetli oldu. Hem ekonomik krizden dolayı hem de esnaflık yapma konusunda kaygılarım vardı. Ancak yine de artık işimi düzenli bir şekilde yapmaya karar verdim. Burada para kazanıp bir şeyler yaptığımı görüyorum. Bu güzel bir duygu ve beni motive ediyor” sözleriyle terziliğe nasıl başladığını anlattı. 
 
‘Kadınlara dikiş eğitimi veriyorum’
 
Kadınlara dikiş eğitimi verdiğini belirten Şükran, “Kadınlar ihtiyaçlarını kendi başlarına karşıladıklarında ve ayakları üzerinde durduklarında bu güç veriyor. Geçimlerini sağlayamayan ve ev içinde kalan kadınlar için bir istihdam alanı açmak istedim.  Bu yüzden dikiş öğretmeye başladım. Şu anda 12 kişi var yanımda ve elimden geldiğince onlara dikiş dikmeyi öğretiyorum. Bu şekilde başkalarına muhtaç olmasınlar istiyorum. Birçok kadının başvurusu var ancak dükkanım küçük. Bu yüzden hepsini alamıyorum. Ancak imkanlar ölçüsünde ihtiyaçlarına göre eğitim verip dikiş dikmeyi öğretmeye çalışıyorum” dedi. 
 
‘Kadınlar kimseye muhtaç olmasın’
 
Esnaf kadınların çektiği zorluklara da değinen Şükran, “Ne yazık ki esnaf kadınların sayısı çok değil. Kadınların sürekli evde kalması isteniyor. İşim çok zahmetli. Sabah 7’den akşama kadar çalışıyorum. Kadınlar çok emek veriyor. Bu yüzden emeklerinin görünmesi gerekiyor.  Kadınlar kendi ayakları üzerinde durup kimseye muhtaç olmaması gerekir. Ben burada çalışmaya başladıktan sonra yaşamımı birçok yönü ile etkiledi. Artık ne yapmam gerektiğini biliyorum ve buna göre yaşamımı düzenliyorum” diyerek çalışmanın yaşamındaki etkilerini dile getirdi.