Berivanlardan kriz tepkisi: Yaylaya gitmekte zorlanıyoruz

  • 09:03 21 Haziran 2022
  • Emek/Ekonomi
 
HAKKARİ - Çukurca’ya bağlı Aşut köyündeki berivanlar, yol ücretlerinin artması nedeniyle sabah erken saatlerde kalkıp koyunları sağdıkları yaylaya yürüyerek gitmek zorunda kalıyor.
 
Gün geçtikçe derinleşen ekonomik kriz ve beraberinde gelen zamlar geçinmeyi de zorlaştırıyor. Benzin ve mazota gelen zam nedeniyle araçlarla yaylalara giderek koyunlarını sağmak isteyen berivanlar, birçok sorun yaşıyor. Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Aşut köyünde daha önce araçlarla koyun sağmaya giden Berivanlar, yol ücretlerinin de artmasıyla sabahın erken saatlerinde kalkıp koyunlarını sağdıkları alana yürüyerek gitmek zorunda kalıyor. 
 
‘Sonumuz ne olacak?’
 
Yıllardır berivanlık yapan 80 yaşındaki Suna Ediş, sabah saatlerinde uyanıp köy işleri ile ilgilendikten sonra koyunları sağmak üzere köyden uzak olan yaylalara gitmek için yola koyuluyor. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan dolayı araçlarla yaylalara artık çıkamadıklarını söyleyen Suna, “Araç kiralamak artık çok pahalı. Bir Berivan için aylık 500 TL istiyorlar. Bu ücreti ödeyemediğimiz için araç kiralayamıyoruz. Savaştan kaynaklı sürekli mazota zam geliyor ve bununla birlikte Türk parası da değer kaybediyor. Bu savaş ve krizden kaynaklı sonumuz ne olacak bilmiyoruz” dedi. 
 
‘Yaylaya gidemiyoruz’
 
Köyde 39 yıldır berivanlık yapan 56 yaşındaki Zübeyde Ediş ise, 20 yıldır rahat bir gün, bir yaşam görmediklerini  dile getirdi.  Akaryakıta yapılan zamlardan kaynaklı kendi yaylalarına gidemediklerini ifade eden Zübeyde, “Bu krizin tek sebebi o’dur.  Biz yaylaya gidip koyunlarımızı sağmak istiyoruz ama yol ücretlerine yapılan zamdan kaynaklı gidemiyoruz. Aylık bizi yaylaya götürecek olan araç kişi başı 500 TL istiyor. Her gün mazota zam gelince bizim yol ücretleri de zamlanıyor. Bunu karşılayacak durumumuz olmadığı için araba yerine ayaklarımızı çalıştıralım dedik. Mazot fiyatı uygun olmadığı için maalesef biz de bu rezaleti yaşıyoruz” dedi. 
 
‘Neden yaylayı yasaklıyorlar’
 
Giriştikleri bunca zahmete rağmen yaptıkları peynirin kilosunu 50’TL’ye sattıklarını ancak bu fiyata bile insanların alamadığını kaydeden Zübeyde, “Daha önce bu dağlara, yaylalara gidebiliyorduk ve istediğimiz gibi kullanıyorduk. Ama şu an her şeyi bize zindan ettiler. Gençlerimiz, batı metropollerine gidip çalışmak zorunda kalıyor. Çünkü burada bir yaşam bırakmadılar. Her akşam heronlar üzerimizde uçuyor. Korkuyoruz, bu dağ başında öldürülürsek kimin umurunda olacak ya da kim soracak? Benim doğduğum, büyüdüğüm köy şimdi ban yasak. Neden yasaklıyorlar?” diye sordu. 
 
‘Çözüm müzakere ve diyalog ile mümkün’
 
Çözümün müzakere ve diyalog ile mümkün olabileceğini belirten Zübeyde, savaşlarla çatışmalarla bu durumun daha fazla gitmeyeceğini söyledi.  Zübeyde, “Rusya Ukrayna'ya saldırdı bütün dünya ayağa kalktı. Biz 40 yıldır öldürülüyoruz ama hiçbir devlet ayağa kalkmadı” diye konuştu.