Amed KESK Şubeler Platformu: Arzu Koç serbest bırakılsın

  • 16:57 20 Ocak 2022
  • Emek/Ekonomi
 
DİYARBAKIR - Amed KESK Şubeler Platformu, Eğitim-Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç’un tutuklu yargılandığı davanın yarın görülecek duruşmasına katılım çağrısında bulunurken, üyelerinin serbest bırakılmasını istedi. 
 
Amed KESK Şubeler Platformu 8 Kasım 2021’de tutuklanan Eğitim-Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç’un serbest bırakılması talebiyle basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır Eğitim-Sen 1 No'lu Şube'de gerçekleşen toplantıda "Sendikal faaliyetler suç değildir! Arzu Koç'a özgürlük" pankartı açıldı. Basın metnini Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Kadın Sekreteri Ezgi Çelik okudu.
 
‘Sendikal faaliyetler suç unsuru olarak gösterildi’
 
8 Kasım 2021 tarihinde evlerine baskın düzenlenerek gözaltına alınan Eğitim Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi Arzu Koç ve 12 kişinin 15 Kasım’dan bu yana tutuklu bulunduklarını hatırlatan Ezgi, “Arkadaşımız, Arzu Koç sendikal faaliyetler gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış, kendisine 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele ve Dayanışma günü ile ilgili yapılan çalışmalar, sendikal faaliyetler sorulmuştur. Kadın çalışmaları ve yapılan sendikal faaliyetler suç unsuru olarak gösterilmiş ve arkadaşımız tutuklanmıştır” ifadelerini kullandı.
 
‘Kurumlar hedef haline getirildi’
 
Sendikal faaliyetlerin engellenmesinin ve iktidarın kendi yargı kararları doğrultusunda tutuklama operasyonu gerçekleştirmesinin nedenlerinden birinin “tek tipleştirme” politikaları olduğuna dikkat çeken Ezgi, “Bu politikayla siyasî iktidar, dini değerler üzerinden muhafazakâr bir toplum yaratma çabası ile toplumsal yaşamın her alanında gerici uygulamalarla, siyasi görüşü, etnik kimliği, dini inancı, mezhebi, hatta yaşam tarzı açısından, kendi belirlediği sınırlar içinde olmayan ve davranmayan herkesi, her kurumu hedef haline getirmiştir. Ülkeyi şiddet sarmalına dönüştürerek toplumsal ve siyasal yaşamı ablukaya almıştır” diye konuştu. 
 
‘Arzu Koç serbest bırakılsın’
 
Temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığını ve demokrasi ilkelerinin hayata geçirilmediğini vurgulayan Ezgi, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Son yıllarda genel uygulama haline gelen tutuklu yargılamalar, yaygın hale getirilen dinlemeler, sorgulama ve kovuşturmalara son verilmesi gerekmektedir. 21.yüzyılda ülkemizi halâ insanların fikir suçlarından ötürü yargılandığı bir ülke görünümünden kurtaracak, uluslararası standartlara uygun adil yargılanma koşullarını gerçekten sağlayacak adımların en kısa zamanda atılmasını bekliyoruz. Hak ve özgürlükler alanının evrensel değerlere uygun biçimde düzenlenmesini istiyoruz. Bu bağlamda halen tutuklu olan ve 21 Ocak tarihinde görülecek duruşmada arkadaşımız Arzu Koç'un serbest bırakılmasını istiyoruz.”