‘Yoksulluk artarken erkek şiddeti de artıyor’

  • 17:57 16 Ocak 2022
  • Emek/Ekonomi
 
İZMİR - Mor Dayanışma öncülüğünde düzenlenen “Ekonomik krizde kadınlar” panelinde bir araya gelen kadınlar ekonomik krizin etkilerini konuştu. 
 
Mor Dayanışma Karşıyaka’da bulunan bir kafede “Ekonomik Krizde Kadınlar” başlığı ile panel düzenledi. Mor Dayanışma üyesi Didar Gül’ün moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile işine son verilen Ebru Dinçel ve Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı konuşmacı olarak yer aldı. 
 
‘Ekonomik krizin sonuçlarını en ağır kadınlar ödüyor’
 
Yaşanan ekonomik krizin patronların ve iktidarın krizi olduğunu ancak sonuçlarını işçinin yaşadığını ifade eden Ebru, kadınların bu krizden iki kat daha fazla etkilendiğini dile getirdi. Ev içindeki geçim yükünün kadınların sırtında olduğunu ifade eden Ebru “Krizler beraberinde işsizlik, işten çıkarmalar ve intiharlar arttı. Ekonomik krizin sonuçlarını en ağır şekilde kadınlar ödüyor. Aynı işi yapmamıza rağmen özel sektörde aynı ücreti alamıyoruz. Düşük olarak hesaplanıyor kadın maaşları. Sendikalarda mücadele eden kadınlar feministler tespit ediyor bunu ama sarı olmayan sendikalarda da bu kadın ücretinin düşüklüğü konusunda ciddi bir hamle yok” diye konuştu.
 
‘Kadınlar ya işsiz ya da ucuz iş gücü’
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) belirlediği pandemi sonrasında geniş tanımlı işsizlik rakamlarına göre kadın işsizliğinin erkeklerden yüzde 11.9 farkla kadınlarda yüzde 30 olduğunu belirten Ebru, kadınların işten çıkarılan ilk kesimin başında geldiğine dikkat çekti. Ebru “Biz bu ekonomik kriz dönemlerinde her işe razı olmak durumunda kaldığımız için işyerlerinde her türlü tacizi, mobbingi göğüslemek zorunda kalıyoruz. Birlikte yaşadığımız erkek işsiz kalmış oluyor ve biz de bulduğumuz işe sıkıca sarılıyoruz. Sömürüye karşı çıkma olanağımız olmuyor” diye belirtti.
 
‘Çocuklarım aç yardım edin diyen kadınlar oldu’
 
Pandemiyle kadın işsizliğinin arttığı gibi özellikle beyaz yakalı işçi kadınların evlerdeki iş yükünün arttığını ifade eden Ebru, DİSK’in bu konudaki çalışmalarına dikkat çekti. Yalnız yaşayan kadınların durumunun daha ağır geçirdiğini belirten Ebru “Mahallede çalışan kadınlara Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG) olarak hijyen paketleri dağıttık. O esnada ‘çocuklarım aç yardım edin Kaymakamlığın verdiği kömürü satıp çocuklarıma yemek aldım’ diyen kadınlar oldu. Ücretli ücretsiz emeğe dair mücadele ediyorsak sendika dernek örgütlenmelere çalışmamız gerekir, dayanışma ağları önemli. Hjyenik ped talepleri önemli, siyasal iktidardan ve devletten talepleri netleştirmek önemli” şeklinde ifade etti.
 
‘Toplumsal cinsiyet rolleri benimsetilen kadınlar kendini işçi olarak görmüyor’
 
Cemile Baklacı da çalışma saatlerinin artması ve daha düşük ücretler alınmasında kadının ev içindeki emeğinin görünmez kılınmasının önemli payı olduğunu belirtti. İşçilerin erkek olarak görüldüğünü ve işe hazır edilmesindeki kadın emeğinin görünmez kılınmasının toplumsal cinsiyet rolleri ile alakalı olduğunu vurgulayan Cemile “Yapılan bir araştırmada tekstil sektöründe çalışan kadınlara işi sorulduğunda kendini ev kadını olarak tanımlıyor. Kadınlar kendini işçi olarak görmüyor. İşi evde çocuklara bakması. İkincil işçi olduğumuz için kayıt dışı çalışma daha fazla. Çocuklar daha iyi geçinsin, aynı zamanda çocuk bakımı aksamasın diye ara ara esnek çalışma sağlıyor. Bunu AKP müjde diye verdi” şeklinde belirtti.
 
‘Yoksulluk artarken erkek şiddeti de artıyor’
 
Neoliberal politikalarla temel ihtiyaçların karşılanmasında devletin elini çektiğini belirten Cemile, kreşlerin paralı hale geldiğini ve giderlerinin kadınlar tarafından karşılandığını ifade etti. Aynı şekilde yoksulluk nedeniyle ailelerin çocuklarını tarikat yurtlarına yönlendirmesine neden olduğunu belirten Cemile “Boşanmak zorunda olan kadın tarikat yurduna veriyor çocuğunu, burada sisteme uygun çocuklar yetişiyor. Erkekler öfkesini kadına çocuğa hayvana yönlendiriyor. Kadınlar öldürülüyor erkekler dışarıya salınıyor.Yoksulluk arttıkça erkek şiddeti de arttı” diye belirtti.  
 
‘Kadınların direnişi artıyor’
 
Tüm bu yaşanılanlara karşı kadınların büyük bir öfke duyduğuna vurgu yapan Cemile, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu öfkenin yasal alanda da hak talebine dönüşmesi gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi kaldırıldı, nafaka sınırlandırması 6. Yargı paketi ile geliyor. Polis şiddeti var ama bir yandan da kadınlar başkaldırıyor” dedi.
 
Panel kadınların paylaşımlarıyla devam etti.