Tarsus’taki kadın işçilerin direnişi kazanımla sonuçlandı

  • 08:02 8 Ocak 2022
  • Emek/Ekonomi
MERSİN - Tarsus'ta Sebze Meyve Hali'nde düşük ücret ve çalışma koşullarına karşı iş bırakma kararı alan kadınların ücret talepleri kabul edildi ancak çalışma koşullarına dair bir iyileştirmeye gidilmedi.  
 
Mersin Tarsus Sebze Meyve Hali'nde çalışan yaklaşık 200 kadın işçinin talep ettiği ücretin karşılanmaması üzerine bir gün önce başlattığı iş bırakma eylemi, kadınların kazanımı ile sonuçlandı. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, günlük 150 TL ile çalıştırılmak istenen kadınların direnişi sonucu, günlük yevmiyeleri 170 TL olarak belirlendi. 
 
Kadın işçilerle toplantı alındı
 
Kadınlara hakaret ettiği belirtilen Mersin Tarsus Sebze Meyve Hal Başkanı Çetin Çalkın ile haldeki diğer işverenler, kadınlarla toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantı sonrası Çetin Çalkın imzasıyla şu karar yayınlandı; “2022’nin yaz sezonunun çalışan bayan personellerin yevmiyeleri 01.01-2022 tarih itibariyle, tüccar arkadaşların almış olduğu kararla yevmiyeler 170 TL olarak onaylanmıştır.”  
 
'Direniş ile gelen zafer bizi umutlandırdı'
 
Kadınlar, ücret taleplerinin istedikleri oranda olmadığını ve yine de kabul ettiklerini söyledi. Kadın direnişi ile gelen zaferin kendilerini umutlandırdığını belirten kadınlar, artık tüm haksızlıklara karşı ortak eylem kararı alacaklarını vurguladı.