'TİS görüşmelerinde kadın temsiliyeti sağlanmalı'

  • 19:38 29 Temmuz 2021
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL- TİS sürecine dair açıklama yapan KESK İstanbul Kadın Meclisi, kadınların görüşmelerde temsiliyetinin sağlanması gerektiğine dikkat çekerek, “TİS görüşmelerinde kadın talepleri ayrı bir başlık ve gündemle ele alınmalı” dedi.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Kadın Meclisi, 2 Ağustos’ta başlayacak olan Toplu İş Sözleşmesi’ne (TİS) ilişkin talep ve çağrılarını Kadıköy’de bulunan Eğitim Sen 2 Nolu Şube binasında yaptığı basın toplantısı ile açıkladı. Toplantı salonuna, “Haklarımız için örgütlü kadın mücadelemizle gerçek toplu sözleşmelere” pankartı asılırken, birçok konfederasyon üyesi de toplantıya katıldı. Açıklamayı Eğitim Sen 5 Nolu Şube Kadın Sekreteri Nesrin Gülbağ okudu.
 
TİS sürecinin 2 Ağustos’ta başlayacağını ve kamu emekçilerinin bu dönemi çoklu krizlerin eşlik ettiği koşullarda karşıladıklarını söyleyen Nesrin, bu koşullara mahkum olmadıklarını ve kadınlara mücadele çağrısını dile getirdi.
 
‘AKP’nin politikalarının bedelini kadınlar ödüyor’
 
AKP’nin, iktidarını milliyetçi, neoliberal politikalar aracılığıyla sürdürmesinin bedelini kadınların ödediğini vurgulayan Nesrin, “Stratejinin özellikle ve öncelikle kadınlar üzerinden kurgulanıyor ve uygulanıyor olmasının ideolojik ve politik nedenleri bulunuyor. Eve sabitlenmek istenen kadın emeği ile hem devlet üstlenmesi gereken sorumluluklardan kurtulmayı hem de küçük devlet olan aile içinde kadınları daha kolay kontrol edebilmeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kadın temsilliyeti ısrarla reddedildi’
 
Her iki yılda bir kurulan grevsiz ve yetkisiz bir masada TİS’in imzalandığını kaydeden Nesrin, “Bu sözleşmelerde kamu emekçileri her seferinde daha da katmerlenmiş bir yoksulluğa mahkum edildi, haklarının eridiği, kadın temsiliyetinin ısrarla reddedildiği ve kadın taleplerinin görmezden gelindiğini gördük. Bu tabloda büyük vebali bulunan, İstanbul Sözleşmesi’nin iptalini de büyük coşkuyla karşılayarak siyasal iktidarın yanında saf tutan Memur Sen, bu yıl bir kez daha masaya oturacak” dedi.
 
Son olarak tüm kamu emekçisi kadınları KESK’e örgütlenmeye çağıran Nesrin, eşitlik, özgürlük, emek ve barış gibi taleplerini hep birlikte yükseltmeye çağırdı.
 
Açıklama, yapılan çağrının ardından sona erdi.