'Toplumsal cinsiyet rolleri aşılacaktır'

  • 17:22 29 Temmuz 2021
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - DTSO Kadın Meclisi'nin "İşletmelerde Kadınların Durumu" oturumuna katılan akademisyenler, kadınların ev içi işlere hapsedildiğini belirterek, toplumsal cinsiyet rollerinin kamusal sorumlulukla aşılacağını söyledi.
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kadın Meclisi'nin "Kadın ve Ekonomi" buluşmaları kapsamında düzenlediği toplantılardan “İşletmelerde Kadınların Durumu” başlıklı oturumu son buldu. DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok’un moderatörlüğünü yaptığı toplantıya, Prof. Cleofe MC Guardigli, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nde Doçent Dr. Emel Memiş ve Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bahar Burtan Doğan katıldı.  
 
'Kadınlar ev içi işlerine hasediliyor'
 
Urfa ve Diyarbakır illerini kapsayan alanda çalışma yürüttüklerini söyleyen Prof. Dr. Bahar Burtan Doğan, bu iller genelinde kadın istihdamının düşük olduğunu belirtti. Kadınların iş gücüne dahil olması ile yoksulluğun azalacağını sözlerine ekleyen Bahar, “Kadınlar kazandıkları gelirlerini çocuk eğitimleri, temel gıda ve sağlık için harcadıklarını söyledi. Bütün kadınlar çalışıyor ama görülmeme durumu var. Urfa ve Diyarbakır’da 2019 yılında iş gücüne katılım yüzde 46. Bölgede iş gücü ve istihdam rakamları olumsuz seyrediyor. Bölgede kadına yüklenen rollerin geleneksel roller olması sebebiyle bölge kadınların ev içi işlerine hapsediliyor” dedi.  
 
'Kadınların eğitim seviyesi yükseltilmeli'
 
Bölgenin konumu ve geçmişi itibariyle zengin olmasına rağmen bunun  iş gücüne yansımadığını kaydeden Bahar, "Kadınlarımızın eğitim seviyesi yükseltilmeli. Çünkü eğitim seviyesi yükselince hak arayışı da beraberinde geliyor. Diyarbakır’da işletmelerde bir araştırma yaptık; Her işveren kadın işyerinde dururken erkek işverenlerin durmadığını gördük. Bu sonuçta bizlere kadınların işe aidiyetinin geliştiğini ve güvenilirliğinin göstergesi” diye belirtti.
 
'Toplumsal cinsiyet rolleri aşılacaktır'
 
Doçent Dr. Emel Memiş, ülkede uzun yıllardan beridir en önemli sorunun işsizlik olduğunun altını çizerken, “Ekonomi sadece iş gücü piyasasından oluşmuyor. Ekonominin önemli bir alanı bakım alanı. Kadınların omuzlarına daha çok yükün bindiği alan bakım ekonomisi oldu” dedi. Bölgesel düzeyde farklı eşitsizliklerin olduğunu ifade eden Emel, pandemi gibi durumlarda kadınların çok daha fazla istifaya maruz kaldığını kaydetti. Emel, “Üniversite mezunları kadınlar pandemi sürecinde ev içerisinde erkeklere oranla 3 buçuk kat daha mesai harcadı. İş yerlerine geri dönen kadın sayısı da azaldı. Eşitsiz görünümün büyük nedeni bakım alanına yapılan bütçenin çok düşük olması. Ücret eşitsizliği yüzde 16’larda. Kadın ve erkek çalışan arasındaki ücret farkı yüzde 12. Toplumsal cinsiyet rolleri kamusal sorumlulukla aşılacaktır” sözlerine yer verdi. 
 
'Kooperatiflerle işsizlik aşılabilecek'
 
Sosyolog Cleofe MC Guardigli ise kooperatif alanındaki bilgi ve tecrübelerini paylaşarak, kadınların ekonomiye katılımında kooperatiflerin rolüne değindi. Cleofe, kooperatiflerin gönüllü bir kuruluş olduğunu ve kooperatiflerde ekonomik gelirlerin eşit dağıtıldığına işaret ederek, Avrupa Birliği verilerine göre kooperatiflerin yaklaşık 5 milyon insana istihdam sağladığını paylaştı. Cleofe, kadınların kooperatiflerde üst düzey konumlarda da çalışabildiğini söyleyerek, karar vermede de kadınların rolünün büyük olduğunu dile getirdi. Kooperatiflerle kadınların daha fazla domine olduğunu, kendilerine gelişme alanlarını yarattıklarını söyleyen Cleofe, farklı kooperatiflerle genç işsizliğin aşılabileceğini söyledi.