1 Mayıs Platformu’ndan ‘Direnişi büyütelim’ çağrısı

  • 20:21 9 Nisan 2021
  • Emek/Ekonomi
 
İSTANBUL - 1 Mayıs günü herkesi meydanlara çağıran 1 Mayıs Platformu, Newroz direncinin 1 Mayıs alanlarına taşınması gerektiğini vurguladı.
 
1 Mayıs Platformu, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde açıklama yaptı. Çok sayıda platform üyesinin yanı sıra yurttaşların da katıldığı açıklamada, “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için 1 Mayıs'ta meydanlardayız. Yaşasın 1 Mayıs" pankartı ve “Taksim 1 Mayıs meydanı" ve “Sosyalizm yaşatır“ dövizleri açılırken, sık sık ”Bijî yek Gulan“ ve “Yaşasın 1 Mayıs" sloganları atıldı.
 
‘Direniş büyüyerek devam etti’
 
Kitle adına açıklama yapan platfom üyesi Perihan Koca, iktidarın içinde bulunduğu çoklu krizin karşısında 2021 yılı 1 Mayıs'ının önemini vurguladı. Milyonlarca işsize milyonlar daha eklendiğini kaydeden Perihan, Kod-29'a da değindi. Perihan, keyfi olarak işten çıkarma uygulamalarının işverenler için bir silaha dönüştüğünü söyledi. Perihan, iktidarın pandemiyi toplumsal muhalefeti bastırmak için bir araç gibi kullandığına işaret ederek, tüm saldırılara karşı direnişin büyüyerek devam ettiğini söyledi. 
 
Perihan son olarak, tüm halklara dalga dalga yayılan direnişin 1 Mayıs’ta alanlara taşınması için güçlü katılım çağrısında bulundu.