İkinci el ürün tezgahıyla iklim krizine işaret ettiler

  • 09:03 21 Eylül 2023
  • Ekoloji
 
Habibe Eren
 
BURSA - Barış Mahallesi Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, tüketimi azaltmak ve deprem bölgesinde yapılan okula destek sağlamak amacıyla, kadınlarla birlikte ikinci el ürün tezgahı açtı.
 
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bulunan Barış Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, deprem bölgesinde okul yapımına yardım etmek ve tüketimi azaltmak amacıyla ikinci el ürün tezgahı açarak farkındalık yarattı. Mahallede bulunan bir alanda yaklaşık 80 tezgah açan kadınlar, buradan elde edilen geliri, Nilüfer Belediyesi'nin Hatay'ın Samandağ ilçesinde bulunan deprem bölgesinde inşa ettiği okulun eksiklerinin giderilmesi amacıyla kullanacak.
 
İklim krizine dikkat çekerek depremzedelere katkı
 
Barış Mahallesi Muhtarı Sevilay Karaca, amaçlarından birisinin iklim krizine dikkat çekmek olduğuna değinerek, “Bu dünyanın artık çok önemli bir sorunu. Aynı zamanda bir alışveriş çılgınlığı var bunun önüne geçmek ve aynı zamanda karbon ayak izimizi azaltmak bir kazancı bu organizasyonun. İkinci kazancı, Hatay Samandağ’daki Nilüfer Belediyesi’nin yapmış olduğu okula derneğimizin vasıtasıyla katkıda bulunmak ve okul eksiklerini gidermekti. Bu iki kazancı birleştirerek bugünü organize ettik” dedi.
 
‘İyilik neredeyse peşinden koşacağız’
 
Herkesten çok olumlu tepkiler aldıklarını ve insanların bir kısmını ikinci el tüketiminin artırılması gerektiğini savunduğunu kaydeden Sevilay, “Devamlılığının olmasına dönük talepler var. Başka projelerle derneğimiz ile birlikte dezavantajlı gruplara ya da ihtiyacı olan ailelere yardım etmeye devam edeceğiz. İyilik neredeyse onun peşinden koşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘İkinci eli değerlendirmek istiyorlar’
 
Nilüfer İlçesinin Bursa’nın birçok ilçesine göre sosyo-ekonomik durumunun daha iyi olması nedeniyle bu bölgede ikinci el kıyafetlere ilgi göstermeyeceğinin düşünüldüğüne dikkat çeken Sevilay, sözlerine şöyle devam etti: “Ama biz öyle düşünmüyoruz. Ekonomik kriz gittikçe derinleşiyor. Artık orta gelir seviyesi de bir miktar aşağı geldi. Herkes ekonomik olarak da bunu değerlendirmek istiyor. Hem evindeki eşyaları değerlendirmek istiyor, hem de kendisi de ihtiyaçlarını ikinci el alarak değerlendirmek istiyorlar.”
 
‘Depremzedelere sık sık yardım ediyoruz’
 
Nilüfer’in tüm mahallelerinin ve derneğin 6 Şubat depreminden sonra oldukça fazla giysi yardımı yaptığını kaydeden Sevilay, “Ancak biz hala oradaki insanların ihtiyaçlarının devam ettiğini biliyoruz. Bu yüzden depremzedelere sık sık yardım ediyoruz. Bu çeşitli vasıtalarla oluyor, bu organizasyon da onlardan bir tanesi. Mahallemize gelen ancak tekrar dönmek zorunda kalan depremzedelerle iletişim ve paylaşım halindeyiz” diye konuştu.