Kömüre karşı mücadele çağrısı

  • 19:47 4 Haziran 2023
  • Ekoloji
 
MUĞLA - Kömürlü termik santrallerin ve kömür madenciliğinin son bulmasını isteyen İkizköylüler, “Doğayla uyumlu bir yaşamı bugünden ve beraberce inşa edelim” dedi. 
 
İkizköy Çevre Derneği, Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif tarafından başlatılan “2030’da Kömürsüz Türkiye” kampanyası kapsamında Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı direniş alanında basın açıklaması düzenledi. “2030’da kömürsüz Türkiye istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya çevre ilçelerin yanı İzmir ve Aydın’dan da çok sayıda ekoloji örgütü ve yurttaş katıldı. 
 
Basın metnini okuyan İkizköy Çevre Derneği Başkanı Nejla Işık, “Kömürden Adil Çıkış Hedef: 2030 Bildirisi”ni okudu. Yıllardır kömürün gölgesinde, yaşam mücadelesi verdiklerini kaydeden Nejla, “Sadece bugünümüzü değil yarınlarımızı kömürün ipoteğinden kurtarmak için doğayı ve yaşamı savunmanın, tek çözüm olduğuna inanıyoruz. Kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller, atalarımızla kadim bağlarımızı kopardı. Tarlalarımızı kaybettik, köylerimizi terk etmek zorunda kaldık, sevdiklerimizden ve toprağımızdan ayrıldık. Doğup büyüdüğü yerleri terk etmek istemeyenler, madene inmek veya santralde çalışmak zorunda kaldı” ifadelerini kullandı. 
 
‘Doğayla uyumlu yaşamı inşa edelim’
 
Her gün kömürün zehirlediği kirli havayı soluduklarını söyleyen Nejla, hava kirliliğinin hastalıkları da beraberinde getirdiğine işaret etti. Nejla, “Enerjimizi üretmek için kömüre muhtaç olmadığımızı ve başka türlü bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz. Dönüşüm kaçınılmaz, kömürden çıkışı hemen bugün konuşmaya başlamalı ve kömürsüz bir geleceğe hazırlanmak zorundayız. Doğayla uyumlu bir yaşamı bugünden ve beraberce inşa edelim” dedi. 
 
‘Kömür terk edilmeli’
 
Nejla, gelecek kuşaklara daha temiz bir dünya bırakmak için kömürün terk edilmesi gerektiğini vurgularken, şöyle konuştu: “Bu enerji dönüşümü doğa koruma alanları, orman, tarım alanları, su varlıkları üzerindeki baskıyı arttırmayacak şekilde planlanmalı, dönüşümde biyolojik çeşitlilik gözetilmeli, arazi kullanımı kararları planlı ve bütüncül politikalarla verilmeli, gıda güvencesini temin eden verimli tarımsal araziler korunmalı, yöre insanının ekolojik ve sosyal hakları gözetilmeli. Ancak bu sayede iklim krizinin doğa ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri ile mücadele edebiliriz.”
 
Basın açıklamasının ardından kömürlü termik santral ve kömür madenciliği üzerine bir forum düzenlendi. Farklı bölgelerde ekolojik talana karşı mücadele eden yurttaşlar forumda söz alarak, mücadelenin birlikte sürmesi için çağrıda bulundu.