Gever’de askerler tarafından ağaç katliamı yapıldı

  • 13:02 26 Mart 2023
  • Ekoloji
 
COLEMÊRG - Gever’e bağlı köy ve mezralarda, askerlerin evlerin kapılarını kırdığı ve köylülere ait ağaçları kestiği belirtildi. 
 
Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Bajêrge (Esendere) beldesinin birçok köy ve mezrasında Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler tarafından 3 Mart’ta başlatılan askeri operasyon sürüyor. Beldeye bağlı Şîşemzîn, Xurekana Seyida, Xurekana Temo köyleri ve Astenga Reş alanında başlatılan askeri operasyonlar, Dirbêsan ve Dotkan köylerine de yayıldı. Qesran köyü askerlerce ablukaya alınırken, Rojhilat sınırında tutulan askerlerin de bölgeye sevk edildiği kaydedildi.
 
7 yıldır “özel güvenlik bölgesi” olan Qesran köyündeki yurttaşlardan edinilen bilgilere göre, evlerin önünde zırhlı askeri araçlar bekletiliyor. Askerlerin Mêvan Ava, Dola Gota ve Çiyayê Kotol alanlarında fotokapanlar kurduğuna dikkat çekilirken, Qesran’da başlatılan askeri operasyonlar sırasıyla Şahê, Zêwê, Kawle Gund, Pagenk, Merdêsal ve Êlê köyleri ile birçok mezrasına da yayıldı.
 
Kilise nöbet kulübesine çevrildi!
 
17 Mart günü yine özel güvenlik bölgesi olarak ilan edilen ve sadece 4 ailenin yaşadığı Êlê köyünde ise askerlerin birçok evin kapı ve pencerelerini kırarak, evlerde arama yaptığı ifade edildi. Yine askeri operasyonun yoğunlaştırıldığı Êlê, Pagenk ve Kawle Gund köylerinin çevresine zırhlı araçlar yerleştirdiği ve askerlerin meralara çadırlar kurduğu belirtildi. Êlê’deki Ermenilere ait eski bir kilisenin ise askeri nöbet kulübesine çevrildiği yerel kaynaklar tarafından aktarıldı. 
 
Köylerde ağaç katliamı
 
Öte yandan askerlerin Kawle Gund, Pagenk ve Êlê’de köylülere ait ceviz ve elma ağaçlarını keserek, yaktıkları dile getirildi. Askerlerin, ağaç kesimini ve evlerin kapılarının kırılmasını cep telefonuyla görüntülemeye çalışan bir köylünün de telefonuna el koyduğu belirtildi.