Ekoloji Hareketi’nden fidan dikme kampanyası için çağrı

  • 11:48 25 Mart 2023
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ – Mezopotamya Ekoloji Hareketi, “Bir fidanla yaşama sahip çık” şiarıyla başlattığı fidan dikme kampanyasını, bu yıl depremde yaşamını yitirenlere adayacağını duyururken, kampanyaya destek çağrısında bulundu. 
 
Mezopotamya Ekoloji Hareketi, bir yıl önce başlattığı “Bir fidanla yaşama sahip çık” şiarıyla fidan dikme etkinliğine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Etkinliğin, bu yıl depremde yaşamını yitirenlere adandığı belirtilen açıklamada, 1 ve 10 Nisan tarihleri arasında Kurdistan ve Türkiye’de "Tu jî darekê biçîne, jiyanê şîn bike /Sen de bir ağaç dik, yaşamı yeşert” sloganıyla, ekoloji örgütleri, sivil toplum örgütleri ve tüm halklara kampanyaya katılım ve destek çağrısında bulunuldu.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
 
“Sistemin, Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında ormanları katleden, özellikle Kürdistan coğrafyasında ormansızlaştırma politikalarıyla bütünüyle yaşamın tasfiye edilmeye çalışılmasıyla karşı karşıyayız. Kürdistan’da yürütülen sıcak savaş sürecince yok edilen ormanların yanında, son yıllarda ‘Güvenlik bahanesiyle’ binlerce ağaç köklerinden sökülüyor, ormansızlaştırma, insansızlaştırma, ‘yok etme’ politikaları devam ettiriliyor.
 
Kapitalizmin yüzü tüm alanlara sirayet ettiriliyor
 
Tıpkı ormanlara müdahale edildiği gibi, kentlere, kırsal alanlara, tarım alanlarına politik ve rant odaklı sebeplerle, bir devlet pratiği olarak şirketleşen iktidar eliyle, sistemin yaygınlaştırılmaya çalışması, doğayı yok ettiği gibi bütünüyle hafızayı silmeye dönük eylemler gerçekleştirilmektedir. Doğadan kopuk, hiyerarşik alınan kararlarla kapitalizmin yüzü tüm alanlara sirayet ettirilmektedir.
 
Depremde yitirdiğimiz canları unutmayacağız
 
6 Şubat’ta Pazarcık merkezli gerçekleşen ve birçok yeri etkileyen deprem; sistemin ranta dayalı mekanizmalarıyla felakete dönüşmüştür. On binlerce insan ve canlı yaşamını yitirmiş, yaşam alanları adeta yok olmuştur.  iktidarın, bu felaketin ardından yine aynı akılla, demokratik ve ekolojik olmayan yöntemlerle hızlıca bir yapılaşma sürecine girmesi içerisinde yine aynı rant odaklı ve politik sebepleri barındırmaktadır. Yaşanan deprem felaketini de, yitirdiğimiz canları da unutmayacağız.”