Cengiz Holding protestosunda 8 aktivist gözaltına alındı

  • 13:21 6 Aralık 2022
  • Ekoloji
 
İSTANBUL -  İklim Adaleti Koalisyonu, Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki Bakır madeni projesinin iptali için bugün Çanakkale’de görülecek dava öncesi Üsküdar’da bulunan Cengiz Holding’in binası önünde basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen 8 aktivist gözaltına alındı.
 
İklim Adaleti Koalisyonu, Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki Bakır madeni projesinin iptali için bugün Çanakkale’de görülecek dava öncesi İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Cengiz Holding’in binası önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Açıklamaya saldıran polis 8 ekoloji aktivistini gözaltına aldı. Gözaltına alınanların Üsküdar Emniyet Amirliğine götürüldüğü öğrenildi. 
   
‘Yargılanacaklar’
 
Ekolojistlerin gözaltına alınmasına tepki gösteren Ekoloji Birliği Kadın Meclisi, dijital medya hesaplarından, “İstanbul'daki bütün çevre -ekoloji aktivistlerinin dikkatine. İklim adaleti koalisyonundan Asli, Sultan ve 6 arkadaşımız daha İstanbul Üsküdar 'da Cengiz holdingin önünde basın açıklaması yapmaya çalışırken gözaltına alındılar ve Üsküdar emniyet amirliğine götürülüyorlar. Yapılan tamamen hukuksuz ve yasaya aykırı. Herkes önceden izin almaksızın basın açıklaması yapma hakkına sahiptir. Anayasal haklarını kullanan yurttaşlara kanunsuz emir uygulayarak gözaltı yapan, yaptıran tüm kamu ( parti)  görevlilerini ve Mehmet Cengiz 'i savcılığa şikayet ettikten sonra verilecek takipsizlik kararını Anayasa Mahkemesine taşıyarak gelecekte hepsinin yargılanmasını sağlayacağız. Arkadaşlarımız, gözaltı emrini veren amirin sicil numarası ve ismiyle tutanak tutsunlar. O amir 5'li çeteyle birlikte yargılanacak” açıklamalarına bulundu.