JES’e karşı mücadeleyi kazandılar

  • 19:14 17 Kasım 2022
  • Ekoloji
 
İZMİR - Orhanlı Köyü’nde yapılmak istenen JES'e karşı dava açan  köylüler kazandı.  
 
İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Köyü sakinleri, yaşam alanlarına yapılmak istenen jeotermal enerji santrali (JES) projelerine karşı İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve kitle örgütleriyle birlikte açmış oldukları davaları kazandı.
 
Mahkeme, birden çok proje ruhsatının yer aldığı köy ve çevresindeki 3 alanın JES ruhsatını iptal etti. Mahkeme kararları bugün köy meydanında yapılan etkinlik ile kutlandı. Etkinliğe köylülerin yanı sıra Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de katıldı. Zeybek ve halk oyunları gösterildiği etkinlikte ayrıca keşkek dağıtıldı.
 
Canlıları tehdit ediyor
 
Hayata geçirilmesi halinde İzmir Yarımadası’na özgü erkence türü zeytinlerden oluşan zeytin ormanlarına büyük zarar verecek olan JES projeleri, hem bu yörede geçimini sağlayan insanları hem de ormanlardaki pek çok canlıyı tehdit ediyor. Yüzlerce nadir bitki, kuş ve memeli türünün yaşadığı yöre, Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından en değerli 312 Önemli Doğa Alanı’ndan birisi olan Kızıldağ Önemli Doğa Alanı (ÖDA) içerisinde yer alıyor.