Silopi'den termik santralin kapatılmasını istediler

  • 13:40 19 Eylül 2022
  • Ekoloji
 
ŞIRNAK - İklim ve Adalet Koalisyonu, Şırnak’ta bulunan Silopi Termik Santrali’ne ilişkin yaptığı açıklamada, “Termik santrallerin kapatılmasına yönelik mücadelemizden ve adil bir dünya talebimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
İklim ve Adalet Koalisyonu “Mezopotamya Kervanı” ziyaretlerinin 3’üncü günü kapsamında, Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan termik santrale ilişkin, santral önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Mezopotamya Kervanına katıl, termik santralleri kapat” pankartının açıldığı açıklamaya, koalisyon bileşenleri katılım sağladı.
 
‘Santral ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır’
 
Koalisyon adına basın metnini ekoloji aktivisti Demet Parlar okudu. Dünyanın iklim kriziyle birlikte çok ciddi bir varoluş tehdidi altında olduğunu vurgulayan Demet, “Şırnak-Silopi’deki Ciner-GSD Holding ortaklığında işletilen ve bölgedeki asfaltit madenini yakıt olarak kullanan Silopi Termik Santrali, Şırnak’ın en büyük enerji tesisidir ve Türkiye’nin tek asfaltit yakıtlı termik santralidir. 135 megawattlık ilk ünitesi 2009 yılında devreye alınmış, üçüncü ve son ünite 2015’te faaliyete geçerek 405 megawattlık kapasiteye ulaşmıştır. Silopi Asfaltit Termik Santrali de tıpkı kömürlü santraller gibi havayı, suyu, toprağı kirletiyor ve yöredeki insanlarda başta kanser ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Maliyeti 800 milyon dolar civarında olan Silopi Termik Santrali, yenilenebilir ve temiz enerji maliyetlerinin daha düşük olduğu bilinmesine karşın, işletilmeye devam etmekte ve ekolojik zararlarına ek olarak ekonomik yönden de elektrik üretimine yük olmaktadır. Bunun maliyetin bedeli elektrik faturalarımıza gelen fahiş zamlarla yine yoksul kesimlere ödetilmektedir” dedi.
 
‘Termik santrallerin kapatılmasına yönelik mücadelemiz sürecek’
 
Demet, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu eylem planında birinci öncelik, iklim krizinin baş sorumlusu olan kömürlü santrallerin kapatılması ve kömürden çıkış olmalıdır. Bu kapsamda, 2030 yılı itibarıyla tüm kömürlü santrallerin kapatılmasını öngören bir yol haritası hazırlanmalıdır. Türkiye’nin eylem planı, iklim krizinden etkilenmesi muhtemel, kırılgan toplum kesimlerinin sosyal şartlarını iyileştirmek için somut adımlar içermeli ve bunlar vakit kaybetmeden hayata geçirilmelidir. Silopi Asfaltit Termik Santrali’nin de bu planlama kapsamında faaliyetine son verilmeli, bölgede geçimini asfaltit madeninden ve termik santralden sağlayan halka adil geçiş kapsamında istihdam imkanları sağlanmalıdır. İklim Adaleti Koalisyonu olarak termik santrallerin kapatılmasına yönelik mücadelemizden ve adil bir dünya talebimizden vazgeçmeyeceğiz.”