Şırnak ve ilçelerinde doğa katliamı

  • 12:08 16 Ağustos 2022
  • Ekoloji
 
ŞIRNAK - Uludere’de “maden arama” adı altında yapılan çalışmada çıkartılan hafriyat rastgele doğaya  atılırken, kent merkezine bağlı kırsal alandaki ormanlık bölgede ise ağaç kıyımı devam ediyor. 
 
Şırnak’ta ağaç katliamı asker denetiminde, korucular eliyle sürdürülürken, diğer yandan özel şirketlerin “maden arama” adı altında yaptıkları çalışmalar ile doğa talan ediliyor. Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre, Uludere ilçesinin Kiror ve Roboski köyleri arasında kalan dağlık alanda her 100 metrede bir maden araması yapılıyor. Bu bölgede bulunan dağların zirvelerine kadar iş makinaları ile girilirken, makinaların girdiği alanlardaki ormanlar da yok ediliyor.   
 
Su kaynaklarının akışı engelleniyor
 
“Kömür madeni arama” çalışması adı altında kepçelerle çıkarılan hafriyatlar ise rastgele doğaya saçılıyor. Biriken hafriyatlar bölgedeki su kaynaklarına karışıyor. Hafriyatların yanında yüzlerce kilo ağırlığındaki kayalar  ise ağaçları devirirken, karıştıkları su kaynaklarının hem akışını engelliyor, hem de kirlenmesine yol açıyor.  
 
Şırnak Barosu ve yurttaşlardan suç duyurusu
 
Öte  yandan Besta Bölgesi ve Cudi ve Gabar dağlarında iki yıldan fazladır devam eden doğa talanı sonucunda kesilen on binlerce ağaç, Urfa, Antep ve Maraş’a satılmak üzere götürüldü. Yurttaşların yanı sıra Şırnak Barosu’da birçok kez ağaç kesiminin durdurulması için suç duyurusunda bulundu. 
 
Barodan ‘çağrı’ metni 
 
Şırnak Barosu son olarak, “Vatandaşlarımıza çağrı” başlıklı bir metin yayınladı. Baronun dijital medya hesabından yayınlanan metinde, yurttaşlardan, Şırnak Valiliği ve kaymakamlıklara başvuru yapılması istendi. 
 
Baronun çağrı metninde şu ifadeler yer aldı: 
 
“Baromuz tarafından hazırlanan taslak dilekçe ile Anayasa madde 56'da tanımlanan temiz bir çevrede yaşayabilmemiz için Şırnak'ta devam eden orman katliamını durdurma talepli dilekçelerimizi bulunduğumuz yerde ilçelerde kaymakamlığa, il merkezinde Valiliğe verelim. Dilekçe verdikten sonra sosyal medyadan verdiğimiz dilekçeyi #ŞIRNAKTAORMANKATLIAMINIDURDUR hashtagi ile paylaşalım.” 
 
Dilekçeye, Şırnak Barosu’nun dijital medya hesaplarından ulaşılabilir.