Marmaris’i imara açan kararın iptal davası yarın

  • 19:58 4 Temmuz 2022
  • Ekoloji
MUĞLA- Muğla Kent Konseyi, Milli Park alanında bulunan İçme Kızılbük mevkiinin yapılaşmasının önünü açmak için valiliğin “ÇED gerekli değildir” kararına karşı açtığı iptal davasına katılım çağrısında bulundu.
 
İçmeler Kızılbük mevkiinin Mevzi İmar Planı ile projelendirilerek yapılaşmasının önünü açmak için Muğla Valiliği tarafından “Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu gerekli değildir” kararı verilmişti. Bu karara karşı açılan iptal davasının ilk duruşması yarın Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde görülecek. Marmaris Kent Konseyi, duruşma öncesi yazılı açıklama yayınlayarak duruşmaya çağrıda bulundu.
 
İptal davasına rağmen Milli Park alanında ciddi tahribatlar
 
Marmaris Kent Konseyi’nin doğaya, ormanlara ve denize sahip çıkma ilkesine sahip çıktığı ifade edilen açıklamada şu sözlere yer verildi: “İçmeler Kızılbük mevkiinde, 30 senedir atıl olarak duran ve Mevzi İmar Planı ile projelendirilen 550 odalı otel inşaatının son yerel seçim sonrası 205 otel odası, bin 407 devre mülk, 250 villa, AVM, Aquapark, yat yanaşma yeri vb. gibi farklı bir projeye dönüşmesi ve Muğla Valiliğince ‘ÇED gerekli değildir’ kararının verilmesi sebebiyle kararın iptali için 11 Eylül 2021 tarihinde dava açmıştık. Bugüne gelinceye kadar Milli Park alanında bulunan projenin sahipleri alanda dinamit kullanmaktan, beton santrali kurmaktan, Milli Park alanını tahrip ederek yol açmaktan ve inşaat yasağı olmasına rağmen son Marmaris yangınında dahi çalışmaktan geri durmadılar. Hiçbir yetkili de yapılan tüm şikayetlere rağmen bunların yapılmasını engellemedi.
 
Tahribat iki bilirkişi raporuyla ortaya konmuştu
 
Yarın (5 Ağustos günü) saat 14.30’da ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için açtığımız davanın duruşması Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde görülecek. Yaratılan çevre tahribatı iki bilirkişi raporu ile ortaya konulduğundan, mahkeme heyetinin hepimizin içinde var olan adalet duygusunu  perçinleyecek bir ‘iptal’ kararı vereceğini umuyoruz. Herkesi duruşmanın yapılacağı mahkemenin önündeki kutlamaya bekliyoruz.”