EGEÇEP’ten İBB’ye uyarı: Kent suçuna ortak olmayın

  • 11:31 20 Ekim 2021
  • Ekoloji
 
İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin emsal artışına onay vermesi ile kent suçu işlendiği uyarısında bulunan EGEÇEP belediyeye sermayenin rant ihtiyacına değil depremzedelerin ihtiyacına göre karar alması çağrısında bulundu.
 
Ege Çevre Ve Kültür Platformu Derneği (EGEÇEP) Yönetim Kurulu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) "emsal artışına onay vererek deprem riskine rağmen sermayeye destek vermesine" ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada meslek odalarının ve çevre örgütlerinin söylediklerini dikkate alınması gerektiği belirtilirken belediyeye uyarılarda bulunuldu. Piyasacı yaklaşımdan dönerek bilimin ve ekolojinin yol göstericiliğinde kentin daha güvenilir bir yaşam alanı olması için mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Aksi takdirde, gelecek afetlerden sizleri sorumlu tutacağımızın bilinmesini istiyoruz” denildi.
 
İBB’nin tavrı iktidardan farklı değil
 
Geçen yıl yaşanan Samos Depreminin ardından afetzedelerin barınma problemi yaşadığına dikkat çekilen açıklamada bu gereksinimin sermayeye yeni bir rant fırsatı sağladığı dile getirildi. Açıklamada “İktidar, sermayeye bu konuda büyük destek olurken, İzmir Büyükşehir Belediyesi de emsal artışı için karar alarak bu kent suçuna ortak olmayı yeğlemiştir. Yıllardır toplanan deprem vergilerini başka alanlarda kullanan iktidar, bu birikimlerle afetzedelerin yarasına merhem olmak yerine, müteahhitlere yeni konutlar yaptırtarak bunları depremzedelere, çoğunun ödeyemeyeceği fiyatlarla vermeyi önermektedir. Ödeyemeyecek olanları ise deprem acısının üzerine yoksullaşma beklemektedir. Büyükşehir Belediyesi ise bu konuda iktidardan geri kalmamak için, emsal artışı getirerek bir yandan müteahhitlere yeni olanaklar sağlarken bir yandan da kenti daha da betonlaştırmanın kapısını açmaktadır” denildi
 
İlgili meslek örgütleri ile bir araya gelinmeliydi
 
Belediyeden piyasacı yaklaşım yerine, mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı disiplinleriyle ortak akla dayalı çözümler üretilmesi beklendiği ifade edilen açıklamada “Her fırsatta, bilime ve çevreye duyarlı olduğunu vurgulayan yerel yönetim, afetzedelerin sorunlarının çözümünde bunu somutlaştırarak ilgili meslek disiplinleri ve çevre örgütleriyle bir araya gelerek üretmesini beklerdik. Gelecekte yaşanacak kaçınılmaz depremler ve sellere hazırlıklı olmak bunu gerektirmektedir. Bu kararın altına imza atan tüm yetkililer, İzmir’deki trafik sorunundan, koku sorunu olduğundan, altyapının yetmediğinden habersizler midir? Bu kent suçundan dönülmezse, gelecekte yaşanacak felaketlerin de baş sorumlularından olacaklarını vurgulamak isteriz” sözleri yer aldı.
 
Kent suçu işlenmeden çözüm üretilmesi çağrısında bulunuldu 
 
Açıklamada son olarak şöyle denildi: İBB’yi uyarıyoruz, meslek odalarının ve çevre örgütlerinin söylediklerini dikkate alıp bir an önce bu piyasacı yaklaşımdan dönerek bilimin ve ekolojinin yol göstericiliğinde kentimizin daha güvenilir bir yaşam alanı olmasını sağlayın. Aksi taktirde, gelecek afetlerden sizleri sorumlu tutacağımızın bilinmesini istiyoruz.”