İklim krizine karşı acil önlem çağrısı

  • 19:45 24 Eylül 2021
  • Ekoloji
İZMİR / MUĞLA - İklim krizine ve küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen İzmir ve Muğla’da gerçekleştirilen eylemlerde, krizin derinleşmesinde yetkililerin durumun ciddiyetini kavramamalarının neden olduğu belirtilerek, acil önlem alınması çağrısında bulunuldu.
 
Fridays for Future Türkiye (FFF), Youth for Climate (YfC) ve Roots and Shoots’un (R&S) ortak çağrısı üzerine dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de 25 ilde küresel iklim krizine ve küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla Küresel İklim Grevi kapsamında İzmir ‘de eylem düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde “Biz değilsek kim, şimdi değilse ne zaman?” yazılı pankart yer aldı. Eylemde, “İklimi değil kendini değiştir” ve “Biz değilsek kim, şimdi değilse ne zaman” sloganları atıldı. Eyleme Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.
 
Eylemde, açıklama metnini Defne Balkıs, Zeynep Topalfakıoğlu ve Eylül Yücesoy okudu. 
 
‘Karar vericiler daha hızlı adım atmalı’
 
8. Küresel İklim Grevi’nde tüm canlıların ve ekosistemlerin yaşam haklarını savunup bilimin ışığında mücadele etmek için alanlarda oldukları belirtilen açıklamada, “Atık doğanın daha fazla yok edilişini, yaşam hakkının ihlal edilişini, geleceğimizin elimizden alınışını görmek istemiyor, iklimin değil sistemin değişmesi gerektiğini söylüyoruz. Karar vericilerin yıllardır iklim krizi ile mücadele için anlamlı ve hızlı adımlar atmaması, bu krizin aciliyetini kavrayamayışı, iklim krizini görmezden gelişi iklim krizinin derinleşmesine sebep oldu. Gezegenimiz her geçen gün iklim krizinin etkilerine daha çok maruz kalıyor. Gezegenimizdeki yaşamın sürmesini sağlayan kritik sistemler geri dönüşü olmayan çöküş noktasına yaklaşıyor” denildi.
 
Türkiye’de seller yangınlar arttı
 
İklim krizinin etkilerinin Türkiye’de de giderek daha güçlü gözlendiği ifade edilen açıklamada, iklim krizine bağlı artan sıcak hava dalgalarının yangınları tetiklediği vurgulandı. Açıklamada, “İklim krizi, kuzeydoğuda kötü kentleşme nedeniyle yaşanan sellerin etkisini artırıyor. İklim kriziyle mücadelede çok önemli olan denizler, yaşamın değil denize atık bırakanların gözetilmesi sonucunda müsilaja maruz kalıyor” diye kaydedildi.
 
İklim krizi adaletsizliği derinleştiriyor
 
İklim krizinin etkilerinden herkesin eşit ölçüde etkilenmediğine dikkat çekilen açıklamada, var olan adaletsizliklerin de derinleştiği ve yeni adaletsizliklerin oluştuğuna işaret edildi. Açıklamada, “Doğrudan iklim krizi nedeniyle ya da bazı insanların kurduğu sürdürülebilir olmayan sistemler nedeniyle oluşan, iklim kriziyle de şiddeti artan afetler ekonomiyi, sosyal yaşamı, kültürü ve siyaseti de etkiliyor. İklim krizi evimizde ve herkesi etkiliyor! Hepimizin bizzat yaşadığı, içinde olduğumuz bu krizi artık görmezden gelmeyin, harekete geçin” sözleri kullanıldı.
 
Açıklamanın ardından oturma eylemine geçildi. Oturma eylemi yaklaşık 2 saat sürdü.
 
Muğla
 
Muğla’nın Bodrum ilçesinde ise İklim Acil Grubu’nun öncülüğünde Küresel İklim Grevi kapsamında Bodrum Belediye Meydanı’nda eylem gerçekleştirildi. Siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı eyleme müzisyen Zeynep Casssalini, Akbelen Ormanları direnişçileri, Bodrum TEMA Gönüllüleri de katkıda bulundu.
 
‘Biz doğanın efendisi değil, parçasıyız’
 
Muğla’da YK Enerjinin Akbelen Ormanlarını kesme girişimine karşı direnen İkizköylüler adına Anıl Işık söz aldı. Anıl, kömür kullanımının iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetti. Bodrum TEMA'dan Rana Öztürk de, Muğla'da Ağustos ayında yaşanan orman yangınlarından etkilenen Mazı köyünde doğanın ve halkın olumsuz etkilendiğini dile getirerek, “İnsanlar olarak artık bencil olabilecek bir durumda değiliz” ifadesini kullandı. TEMA gönüllüsü lise son sınıf öğrencisi Deniz Kazmaz ise “Doğanın tercümana ihtiyacı yoktur. Biz insanlar doğaya nasıl davranırsak, doğada bize öyle davranır. Biz zarar verirsek veya korumazsak o da bize zarar verir ve korumaz. Biz doğanın efendisi değil, parçasıyız” sözlerini kullandı.