Orman yangınları devam ediyor

  • 13:11 4 Ağustos 2021
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ  - Orman yangınlarının devam ettiği farklı kentlerde söndürme çalışmaları sürerken, hala birçok yerde yangın kontrol altına alınamadı. 
 
Türkiye genelinde orman yangınları giderek yayılmaya devam ediyor. Orman yangınlarına dair Orman Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı. 6 kentte 14 yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığı yangına ilişkin yapılan açıklamada, “39 ilde 174 adet orman yangını meydana gelmiş olup, bu yangınların 160 adedi kontrol altına alınmıştır. 6 ilde 14 adet yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir" denildi.
 
Antalya
 
Gündoğmuş ilçesi Ortakonuş Mahallesi'ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz'da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılarak yerleşim yerlerine kadar geldi. Tedbir amaçlı mahalle boşaltılırken, alevlere havadan ve karadan yoğun müdahale gerçekleştirildi. Bazı bölümlerde yangınlar kontrol altına alınırken, bazı mahallelerde de söndürme çalışmaları sürüyor.
 
Manavgat ilçesinde de 28 Temmuz'da çıkan orman yangınını kontrol altına almak için ekipler çalışıyor. Orman yangını, Kızıldağ çevresinde etkisini sürdürüyor. Ekipler gece boyunca arazöz ve itfaiye araçlarıyla söndürme çalışmalarını sürdürüyor. 
 
Muğla
 
Muğla'nın ilçelerinde devam eden yangınların kontrol altına alınması için havadan 
etkisini sürdüren yangınların kontrol altına alınması için havadan ve karadan çalışma yapılıyor. İl genelinde bir haftadır farklı aralıklarla çıkan 6 yangına, birçok ilden gelen itfaiye personeli ve vatandaşlar müdahale ediyor. 
 
Marmaris, Köyceğiz, Milas, Bodrum, Kavaklıdere ilçelerindeki ormanlık alanda süren yangın devam ediyor.  Bodrum Yeniköy'de alevlere müdahale ediliyor. İki ilçe arasındaki Mazı'yı saran alevler rüzgarın etkisiyle Çökertme Mahallesi’ne taşındı. 
 
Milas Türkevleri Mahallesi’nde bir siteyi alevler sardı. Sitede yaşayanlar tahliye edildi. 
 
Köyceğiz ilçesindeki orman yangınının yayılması üzerine 3 mahalle tahliye edildi. Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahalleleri de tedbir amaçlı boşaltıldı.
 
Evler boşaltıldı
 
Menteşe ilçesindeki orman yangınında alevlerin tehdit ettiği mahalledeki 15 ev tedbir amaçlı tahliye edildi. Milas ilçesi Türkevleri ve Ören mahallelerinde etkili olan yangın gece Kemerköy Termik Santrali’nin1 kilometre yakınına kadar yaklaştı. Alevler termik santrale ulaşmadan durduruldu.
 
Milas ve Bodrum ilçelerindeki orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale devam ediyor.
 
Isparta
 
Isparta'nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangının kontrol altına alınması için çalışma yürütülüyor. Çandır Köyü Yazılı Kanyon Tabiat Parkı mevkiindeki ormanlık alanda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.
 
Denizli
 
Denizli'nin Tavas ilçesinde çıkan orman yangının söndürülmesi için çalışmalar sürüyor. Pınarlık Mahallesi Pınarlık ve Çakıroluk mevkiinde yakınlarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. 
 
Aydın
 
Aydın'ın Karacasu ilçesi Alemler Mahallesi'ndeki Karıncalı Dağı eteklerinde dün akşam saatlerinde çıkan orman yangınına gece boyunca söndürülmeye çalışıldı. Yerleşim yerlerine uzak olan yangını söndürme çalışmalarına 1 helikopter, 1 uçak ve çok sayıda arazözle müdahale ediliyor.
 
Aydın'ın Karacasu ve Bozdoğan ilçelerindeki ormanlık alanlarda dün akşam saatlerinde yangın çıkmış, Bozdoğan'daki yangın söndürülürken Karacasu ilçesindeki yangın rüzgarın etkisiyle büyümüştü.
 
Balıkesir
 
Balıkesir'in Savaştepe ilçesinin kırsal Kocabıyıklar Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 17.30 sıralarında yangın çıktı. Ulaşımın olmadığı bölgeye yol açan iş makineleri eşliğinde çok sayıda itfaiye ve arazöz sevk edildi.
 
8 kişi yaşamını yitirdi
 
Yangınlar nedeniyle şimdiye kadar 8 kişi yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Muğla'da bir kişinin, Antalya'da ise 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Koca'nın açıklamasına göre, Muğla'da tedavisi tamamlanan 271 kişi, Antalya'da 598 kişi taburcu edildi. Antalya'da 11, Muğla'da ise 36 kişinin tedavisine devam ediliyor.