Hayvan Hakları Meclisi'nden 1 Mayıs açıklaması

  • 11:40 1 Mayıs 2021
  • Ekoloji
İZMİR - Hayvan Hakları Meclisi Vegan Örgütü, 1 Mayıs’ta sermayenin tün gezegeni tehdit ettiğini ifade ederek, ortak mücadele çağrısında bulundu.
 
Hayvan Hakları Meclisi Vegan Örgütü, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, tarih boyunca insanların ve hayvanların metalaştırıldığına dikkat çekildi. 
 
'Sermaye gezegeni yok ederek ilerliyor'
 
Açıklamada şunlar yer aldı: “Yılda, insanların sadece yemesi için 70 milyar kara hayvanı öldürülüyor ve bu rakam deniz hayvanlarını kapsamıyor. Ayrıca süt, yumurta ve tekstil endüstrisinde öldürülen ve eziyet gören, deneylerde işkenceye uğrayan hayvanlar da bu verilere dahil değil. Sermaye gün geçtikçe insanın hayatını sömürmeye devam ederken, beraberin de ise doğayı ve hayvanları da sömürüyor. Böylelikle insanı ezen sermaye, hayvanların barınma, sağlıklı ve özgür yaşam hakkını da tamamen yok sayıyor. Sermaye bu saldırısı ile birlikte insanların ve tüm diğer hayvanların yaşamını, bunun yanında gezegeni de yok ederek ilerliyor.”
 
‘İşçi sınıfının kurtuluşu türlerin kurtuluşundan geçer’
 
İşçi sınıfının kuracağı yeni dünyanın hayvan endüstrisinin ve iklim krizinin yarattığı yok oluşa karşı mücadele etmekten geçtiği ifade edilen açıklamada, “Bu yol mücadeledir, birliktir. Kapitalizm sonucunda oluşan; ezilen, emeği, yaşamı sömürülen, katledilen tüm türler için mücadele içindeyiz. Her yerde sömürü düzeninin talan ettiği, talan etmek istediği yaşamlarımız, doğa ve geleceğimiz için direnişte, alanlarda, meydanlardayız” sözleri yer aldı.
 
'Yıldırma politikalarına boyun eğmeyeceğiz'
 
Kar hırsıyla doğayı talan eden sermayeye karşı tacize, tecavüze uğrayan, iş yerlerinde mobinge maruz kalan kadınlar için, "Türk aile yapısını zedeliyor" bahanesi ile İstanbul Sözleşmesi'nin feshedildiği hatırlatılan açıklamanın devamı şöyle: “Sistem çarklarını döndürmeye devam ettiği sırada, onun altında ezilen, sömürülen, yoksulluk içinde sefil bir yaşam sürmeleri reva görülen işçiler için, Ve aynı zamanda bu sistem içerisinde iklim krizinin en büyük ve en önemli sebeplerinden biri olan besi hayvancılığı sonucunda aylarca sömürülen, cinsel istismara uğrayan, insanın refahı için deneylerde zulüm gören, başka bir türün giyimi için deri endüstrisine kurban edilen ve yine başka bir türün eğlencesine 'malzeme' edilen hayvanat bahçesinde çalıştırılan, sömürülen tüm hayvanların özgür ve sağlıklı yaşam hakkı için hiçbir baskınıza, yıldırma politikanıza tarihin hiçbir noktasında boyun eğmedik, eğmeyeceğiz."
 
Açıklamada son olarak, “Yaşamın her alanında tüm türlerin özgürlüğünü savunmaya ve emperyalist kapitalist sistem ile mücadeleye devam edeceğiz” denildi.