Kiraz çiçekleri bin 200 yılın en erken döneminde açtı

  • 13:37 5 Nisan 2021
  • Ekoloji
 
HABER MERKEZİ - Japonya'da kiraz çiçekleri bin 200 yıldır en erken döneminde açtı, bilim insanları küresel ısınmanın doğa sistemini bozabileceğine işaret etti. 
 
Japonya'da her yıl "sakura zamanı" olarak bilinen kiraz çiçeklerinin açtığı günler, bu yıl bin 200 yılın en erken döneminde gerçekleşti. Osaka Üniversitesi'nden araştırmacı Yasuyuki Aono, Kyoto'da MS. 812'ye kadar geri giderek kayıtlar topladı. Kayıtlara göre, Kyoto'da kiraz çiçeklerinin en erken bin 200 yıl önce 26 Mart'ta açtığını söyledi. Başkent Tokyo'da ise en erken açma tarihi 22 Mart olarak görüldü. 
 
Çiçekler daha erken açmaya başlıyor
 
Bilim insanları, kiraz çiçeklerinin sıcağa karşı oldukça hassas olduğunu söyledi ve bu yıl soğuk geçen kışın ardından baharın "çok hızlı" geldiğini ekledi. Columbia Üniversitesi Çevre Sağlığı Bilimi Bölümünden Dr. Lewis Ziska, "Küresel sıcaklıklar artarken çiçekler daha erken açmaya başlıyor" dedi. 
 
'Buzdağının görünen yüzü'
 
Hong Kong Üniversitesi'nden Dünya Bilimi alanında çalışan Amos Tai, çiçeklerin erken açmasını "buzdağının görünen yüzü" olarak tanımladı. Amos, küresel ısınmanın doğa sistemlerini bozabileceğini hatırlattı.