BM’den kadın karşıtı yasaya tepki

  • 16:52 22 Eylül 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - BM, İran’da kadınlara yönelik baskıları arttıran yeni yasanın iptal edilmesini istedi. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Ravina Shamdasani, İran’da "hapis cezalarını önemli ölçüde arttıran ve zorunlu kıyafet kurallarına uymayan kadın ve kız çocukları için çok ağır para cezaları öngören" yeni yasa tasarısına tepki gösterdi. Ravina, tasarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. 
 
Kadın hakları iyileşmedi
 
Ravina, "Bu yasa ne yazık ki öncekinden daha kötü ve Mahsa Amini'nin (Jina Emini) öldürülmesinin yarattığı öfkeye rağmen ne yazık ki pek ilerleme kaydedildiğini görmedik, bu da İran'da kadın hakları konusunda durumun iyileşmediği anlamına geliyor" dedi. 
 
Baskıcı ve aşağılayıcı
 
Tam adı "İffet ve tesettür kültürünü teşvik ederek aileyi destekleme tasarısı" olan yasa tasarısının hem baskıcı hem de aşağılayıcı olduğunu belirten Ravina, "Kadınlara ve kız çocuklarına ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılmamalıdır. Yetkililer tüm İranlıların haklarına saygı göstermek, korumak ve eşit bir şekilde güvence altına almakla yükümlüdür” ifadelerini kullandı.
 
Çarşamba günü onaylandı
 
İran parlamentosu yasa tasarısını Çarşamba günü onayladı, ancak yürürlüğe girmesi için hala Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.
 
Jîna’nın katledilmesinin yıl dönümünde çıkarıldı
 
Parlamentonun tasarıyı kabul etmesi, Jîna Emînî’nin Tahran’da katledilmesinin birinci yıldönümünden dört gün sonrasına denk geldi. Emini, “başını iyi örtmediği” gerekçesiyle katledilmiş ve ülke genelinde benzeri görülmemiş bir isyan başlamıştı.