IFJ: İran cezaevlerinde 12 gazeteci tutuklu

  • 17:05 1 Haziran 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - IFJ, İran cezaevlerinde 12 gazetecinin tutuklu olduğunu belirterek, gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.
 
İran ve Rojhilat’ta devam eden direniş esnasında çok sayıda gazeteci ve hak savunucusu tutuklandı, işkence gördü. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), yaptığı açıklama ile İran hükümetinin gazetecilere ve halkın haber alma hakkına yönelik baskı ve kısıtlamalarını kınadı.
 
‘Gazeteciler serbest bırakılsın’
 
NuJINHA’nın haberine göre, IFJ, İran’da tutuklu bulunan gazetecilerin listesini yayınlayarak, İran hükümetinin basın özgürlüğüne dönük baskısını eleştirdi. Gazetecilerin tutuklanmasının ‘ciddi bir uyarı’ olarak nitelendirildiği açıklamada, İran cezaevlerinde şu an 12 gazetecinin tutuklu olduğu vurgulandı. Federasyon, İran hükümetinin bir an önce baskılara son vererek, gazetecileri serbest bırakmasını talep etti.
 
İran cezaevlerinde tutuklu bulunan gazetecilerin isimleri şöyle: Jîna Emînî’nin katledildiği haberini duyuran Nilüfer Hamedi ve Elaha Mohammadi, Iman Bahbsand, Weda Rabbani, Farzana Yahya Abadi, Farkhunda Ashouri, Hashem Moazinzadeh, Maral Dar Afrin, Amir Maskani, Siamand Mohtadi, Gina Mudarres Karaji ve Kamiar Fakour.
 
Son bir ayda 107 kişi tutuklandı ya da kaçırıldı
 
İran İnsan Hakları Merkezi, Mayıs ayında en az 107 kişinin tutuklandığını ya da kaçırıldığını duyurdu. Verilere göre, tutuklananlardan 54’ü Kürt, 21’i kadın, 6’sı medya aktivisti, 6’sı öğretmen ve 1’i öğrenci.