İran’da 40’tan fazla öğrenci okuldan uzaklaştırıldı

  • 16:28 29 Mayıs 2023
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - İran’da son bir ay içerisinde 40’tan fazla kız öğrencinin üniversiteden çıkarıldığı öğrenildi.
 
İran hükümetinin Jîna Emînî’nin İran’da katledilmesinin ardından “Jin jiyan azadî” sloganı ile başlayan isyanı bastırmaya yönelik baskı ve saldırıları devam ediyor. İran’daki Öğrenci Birliği Konseyi, yaptığı açıklamada son bir ay içerisinde Tahran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyan 40'tan fazla kadın öğrencinin üniversiteden uzaklaştırıldığını bildirdi.
 
‘Amaçları halk ayaklanmasını bastırmak’
 
NûJINHA’da yer alan habere göre  yapılan açıklamada, üniversite güvenliği tarafından üniversiteye alınmayan öğrencilere, önceden haber verilmediği, haklarında suç oluşturacak herhangi bir belgeye dayalı delil olmadığına dikkat çekildi. Güvenlik güçlerinin öğrencileri baskı altına almaya çalıştığının belirtildiği açıklamada, şu bilgiler aktarıldı: “İki gün önce Celal Al-Ahmad'ın Tahran Üniversitesi'ndeki yurtta kalan 20'den fazla öğrenci yarıyıl eğitimden menedilirken, kaldıkları yurttan da çıkarıldı. Tahran Üniversitesi yönetimi öğrencilere yönelik eğitimden yoksun bırakma ve okuldan atma gibi disiplin cezalarını otoritelerini korumak için bir araç olarak kullanıyor. Amaçları halk ayaklanmasını bastırmaya yöneliktir.”
 
Eğitimden iki dönem men
 
Tutuklandıktan sonra zorunlu başörtü kuralını reddeden Al-Zahra Üniversitesi'nde resim öğrencisi ve öykü yazarı olan Sepideh Rishno’nun da iki dönem eğitimden menedildiğinin belirtildiği açıklamada, Sepideh Rishno hakkında yeni bir dava açıldığı ifade edildi. Sepideh Rishno’nun Evin’deki Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldığının kaydedildiği açıklamada, Sepideh Rishno’nun hakkındaki suçlamaları öğrenmek için Evin Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuracağı belirtildi.
 
Açıklamada, ayrıca güvenlik polisi tarafından Tahran'daki Beheshti Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu çeşitli üniversitelerden bazı öğrencilerin 20 Mayıs'ta "infaz dalgasını protesto etmek için" bir toplantıya çağrıldığı aktarıldı.