Tecride karşı enternasyonalist yürüyüş: Sayın Öcalan tüm ezilenlerin önderidir

  • 18:02 2 Şubat 2023
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Enternasyonalist aktivistler, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için uzun yürüyüş başlatacak. Yürüyüşe ilişkin bilgi veren tertip komitesinden Nora Merino, “Hem tecridi hem de Lozan Antlaşmasını protesto ediyoruz” dedi. 
 
Almanya, Fransa, İspanya, Portekiz, İsviçre ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkeden 150 enternasyonalist aktivist, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için İsviçre’nin Cenevre kentinde 6 Şubat’ta uzun bir yürüyüş başlatacak. 
 
Gerçekleştirilecek yürüyüşe dair Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Jineoloji Akademi Merkezi üyesi ve Enternasyonalist Uzun Yürüyüşü Tertip Komitesi üyesi Nora Merino, gerçekleştirilecek 7’nci enternasyonalist yürüyüşün İsviçre'de yapılacağı bilgisini vererek, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü talep edeceklerini ve yüzüncü yılında Lozan Antlaşması’nı protesto etmeyi amaçladıklarını kaydetti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ağır tecrit koşullarında tutulduğunu ve özgürlüğünün sağlanmasını istediklerini dile getiren Nora, “Kürt özgürlük mücadelesinin ve Kürt halkının verdiği mücadeleyi tanımak ve kitlelere tanıtmak istiyoruz. Aynı zamanda farklı uluslardan insanların sesini Kürt halkının sesiyle buluşturmak istiyoruz” dedi.  
 
‘Hem tecridi hem Lozan Antlaşmasını protesto ediyoruz’
 
Nora, Abdullah Öcalan’ın sadece Kürtlerin ve Ortadoğu halklarının değil, ortaya koyduğu paradigmayla bütün ezilenlerin de önderi olduğunu vurgulayarak, "'Jin jiyan azadî' felsefesi bugün Rojava’da, İran ve Rojhilat’ta, dağlarda gerillanın direnişine ve zindanlardaki direnişe öncülük ediyor. Bu felsefenin kurucusu olan Önder Abdullah Öcalan’ın fikirleri etrafında başta biz kadınlar olmak üzere gençler ve halklar olarak örgütlenmek istiyoruz. Aynı zamanda sürdürülen mücadeleye enternasyonalistlerin rengini yansıtmak istiyoruz. Kurdistan’ın 4 parçaya ayrılmasına neden olan Lozan Antlaşması'nın yüzüncü yılı nedeniyle yürüyüşü İsviçre'de gerçekleştiriyoruz. Avrupa’da yapılacak olan yürüyüş önemli. Çünkü Önder Apo’ya karşı geliştirilen uluslararası komploda bu devletler rol aldı. Yine Kurdistan’ın 4 parçaya bölünmesinde bu devletlerin payı var. Bu yıl Kurdistan’ı 4 parçaya bölen Lozan Antlaşması’nın yüzüncü yılındayız. Kurdistan’ın parçalanmasını kabul etmiyoruz ve bu antlaşma bizim nazarımızda yok hükmündedir. Hem Önder Apo üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi hem de Kurdistan’ı parçalayan Lozan Antlaşmasını protesto ediyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Eylem içeriği
 
Yürüyüş öncesi 5 Şubat’ta Cenevre’de Abdullah Öcalan için konferans düzenleyeceklerini aktaran Nora,  “Önder Apo gerçekliği aynı zamanda Kurdistan gerçekliğidir. Bu konferansta Önder Apo paradigmasını, kadınlarla olan yoldaşlığını ve avukatlarının katılımıyla İmralı'da sürdürülen tecrit sistemimi konuşacağız. Aynı zamanda geçen günlerde Türkiye'ye giden Tecride Karşı Platform üyesi avukatlar gözlemlerini aktaracak. Ayrıca Kürt özgürlük mücadelesinin dünyadaki yeri ve dünyadaki siyasi gelişmeleri tartışacağız. Yürüyüşe katılan gruplar kendi ülkelerindeki mücadeleler hakkında bilgi verecekler. Konferans Kobanê filmimin gösterimiyle son bulacak. Yürüyüş esnasında da ayrı ayrı programlar olacak. Yine Rojava ile bağlantı sağlanarak son gelişmeler konuşulacak" bilgilerini paylaştı.