BM: Nijerya’da 8 milyondan fazla insan acil yardıma muhtaç

  • 17:12 6 Aralık 2022
  • Dünya
 
 
HABER MERKEZİ - BM, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Nijerya’da en az 8,3 milyon kişinin acil yardıma muhtaç olduğunu duyurdu. 
 
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) Nijerya Ofisi’nden yapılan açıklamada, 2022’de daha fazla kadın ve çocuğun yerinden edilmesinin, kuzeydoğudaki insani krizin devam ettiği anlamına geldiği belirtildi. 
 
Milyonlarca insan savunmasız durumda 
 
Ülkede, milyonlarca insanın savunmasız olduğu, her gün hayatta kalmak için  mücadele ettiği vurgulanan açıklamada, “Ülkede şu anda en az 8,3 milyon kişi acil  yardıma muhtaç” diye belirtildi. 
 
Zor koşullarda yaşam mücadelesi 
 
Boko Haram ve ISWAP gibi örgütlerin etkin olduğu Borno, Adamawa ve Yobe eyaletlerinde özellikle çocuk ve kadınların zorluklar içinde yaşamlarını sürdürdüğü, bu kişilerin her zamankinden daha fazla acil insani yardıma muhtaç olduğu vurgulandı. 
 
Son yıllarda düzenlenen operasyonlara rağmen, Boko Haram, Afrika’nın en fazla nüfusa sahip ülkesi Nijerya’da ciddi bir güvenlik sorunu oluşturuyor. 
 
20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi 
 
Ülkede 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram’ın 2009’dan itibaren düzenlediği saldırılarda 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Örgüt, 2015’ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar düzenledi. Örgütün, Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti. 
 
Saldırılar ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi başka ülkelere göç etmek zorunda kaldı