Gazeteci Shireen Abu Akleh’in katledilmesi ICC’ye taşındı

  • 15:36 6 Aralık 2022
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Al Jazeera televizyonu, İsrail askeri tarafından katledilen, ABD vatandaşı Filistinli gazeteci Shireen Abu Akleh’in ölümünü, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşıdığını duyurdu. 
 
Al Jazeera televizyonu, İsrail askerleri tarafından 11 Mayıs’ta Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlenen baskını takip ettiği sırada katledilen muhabiri Shireen Abu Akleh’in ölümünden sorumlu olan kişiler  hakkında soruşturma ve kovuşturma açılmasını talep etti. 
 
Shireen’in katledilişiyle ilgili dosya ICC’ye teslim edildi 
 
Katar merkezli televizyon kanalını açıklamasına göre, Al Jazeera hukuk ekibi 6 ay boyunca yürüttüğü incelemeler sonucu topladığı belge ve delilleri içeren bir dosyayı da başvuru ile birlikte Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) teslim etti.
 
Al Jazeera, dosyanın görgü tanıklarının tanıklıklarını, video görüntülerini ve elde edilen yeni materyali de içerdiğini belirtti. 
 
Kanalın başvurusu, Filistin Basın Sendikası ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun desteğiyle Shireen’in ailesinin Eylül ayında ICC’ye yaptığı başvurunun ardından geldi.
 
'Hiç kimse askerlerimizi sorgulamayacak'
 
Euronews’ın haberine göre, İsrail Başbakanı Yaïr Lapid, Al Jazeera'nin olay hakkında dava açmasının ardından konuştu. Yaïr Lapid, "Hiç kimse askerlerimizi sorgulamayacak ve özellikle Al Jazeera olmak üzere kimse bize savaş ahlakı konusunda vaaz vermeyecek" dedi. 
 
‘Askerlerimizi yabancı soruşturmalara terk etmeyeceğiz’
 
Yaïr Lapid, 15 Kasım'da da ABD'nin başlattığı soruşturma kapsamında FBI'ın İsrail askerlerini sorgulamasına izin vermeyeceğini açıklamıştı. "Askerlerimizi yabancı soruşturmalara terk etmeyeceğiz" diyen  Yaïr Lapid, "İsrail askerleri, ne kadar dost olurlarsa olsunlar, FBI ya da başka bir ülke veya kuruluş tarafından sorgulanmayacaktır" demişti.
 
Olaydan İsrail'i sorumlu tutan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da, ICC'ye dava açacaklarını belirmişti.
 
Ne olmuştu?
 
Katar merkezli Al-Jazeera televizyonunun muhabiri Shireen Abu Akleh (51), İsrail askerlerinin 11 Mayıs’ta Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle katledilmişti. Görevini yaptığı sırada ve üzerinde "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde, İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak başından yaralanan Shireen yaşamını yitirmişti. Shireen’ın hayatını kaybettiği olayda yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.
 
Cenazeye saldırı 
 
İsrail polisi 13 Mayıs'ta Shireen’in tabutunun omuzlarda taşınmasına izin vermeyerek ve Filistin bayraklarına müdahale ederek cenazeye katılanlara cop, kauçuk kaplı mermi ve ses bombalarıyla saldırmıştı. 
 
‘Şeffaf bir soruşturma’ çağrısı 
 
Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı olan Filistinli gazeteci Shireen’ın katledilmesine ilişkin açıklama yapan ABD yönetimi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) İsrail'e olayla ilgili "şeffaf bir soruşturma" yürütme çağrısında bulunmuştu.