Meriç Nehri’nde mahsur kalan mülteciler için çağrı

  • 18:39 15 Ağustos 2022
  • Dünya
HABER MERKEZİ - IRC Yunanistan Türkiye sınırında mahsur kalan 39 mültecinin tahliye edilmesi için çağrıda bulundu. 
 
Yardım kuruluşu Uluslararası Kurtarma Komitesi IRC (International Rescue Committee) Yunanistan-Türkiye sınırında, Meriç nehri üzerindeki bir adacıkta mahsur kalan 39 Suriyeli mültecinin tahliye edilmesi çağrısı yaptı.
 
Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı oluşturan Meriç Nehri üzerindeki bir adacıkta, yaklaşık 39 mültecinin 14 Temmuz'dan bu yana mahsur kaldığı, mültecilerden birinin geçen hafta İngiltere'deki Channel 4 yayın kuruluşuna ulaşarak ses kayıtları ve videolar göndermesi üzerine ortaya çıkmıştı.
 
Gruptaki mültecilerden Baida'nın gönderdiği veriler dünya kamuoyuna duyuruldu. Haberde Baida, yiyecek ve su erişimlerinin olmadığını, tıbbi imkanların da bulunmadığı adada biri 5 yaşında bir çocuk olmak üzere dört kişinin hayatını kaybettiğini şu anda 9 yaşındaki bir kız çocuğunun daha acilen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğunu söyledi. 
 
39 kişiden 12'si çocuk 
 
Yardım örgütleri tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, adadaki 39 kişiden 12'sinin çocuk olduğu da kaydedilmişti.
 
Daha önce Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de Twitter üzerinden mahsur kalan mültecilerin güvenliği konusunda kaygı duyduklarını bildirerek Türkiye ve Yunanistan'a yardım çağrısı yapmıştı.
 
Geçtiğimiz günlerde 5 yaşındaki çocuk akrep sokmasından dolayı hayatını kaybetmiş ve günlerce cenazesi bozulmasın diye annesi tarafından suda bekletilmişti.