BM’den Myanmar’daki çocuklar için acil çağrı

  • 13:54 15 Haziran 2022
  • Dünya
HABER MERKEZİ - BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Tom Andrews tarafından yapılan açıklamada, askeri cuntanın çocuklara saldırdığı, 142 çocuğun hayatını kaybettiği ve 250 bin çocuğun yerinden edildiği duyuruldu. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Tom Andrews, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 50’nci oturumu kapsamında Myanmar’daki insan hakları durumuna ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. 
 
Açıklamada, 1 Şubat 2021’de ordunun yönetime el koymasıyla beraber çocuklara yönelik gerçekleşen saldırılar “acımasız” olarak nitelendirilirken, “generallerin Myanmar halkına boyun eğdirme girişiminde” olduğuna dikkat çekildi. 
 
‘İnsan hakları suiistimal ediliyor’
 
Myanmar askeri cuntasının çocuklara saldırdığı ve katlettiği belirtilen açıklamada, cuntanın aynı zamanda sistematik olarak insan haklarını suiistimal ettiği vurgulandı. 
 
Bin 400’den fazla çocuk gözaltına alındı
 
Şimdiye kadar 142 çocuğun hayatını kaybettiği, birçoğunun yaralandığı ve 250 bin çocuğun yerinden edildiği ifade edilen açıklamada, bin 400’den fazla çocuğun ise gözaltına alındığı kaydedildi. 
 
142 çocuk işkenceye uğradı
 
Açıklamada, 3 yaş altı en az 61 çocuğun rehin tutulduğuna yer verilen açıklamada, darbeden bu yana 142 çocuğa işkence yapıldığının belgelendiği paylaşıldı. 
 
Yıl içinde 33 bin çocuk yaşamını yitirebilir
 
Cunta yönetiminin uygulamalarından dolayı ülkede tahmini 7,8 milyon çocuğun okullara gidemediği, sağlık ve eğitim gibi temel haklardan mahrum bırakıldığı kaydedilen açıklamada, ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün rutin aşı yaptırmadığından dolayı bu yıl içinde 33 bin çocuğun yaşamını yitireceği tahmini yer aldı. 
 
Uluslararası topluma tepki
 
“Uluslararası toplumun darbeye ve cuntanın zulmüne karşı yaklaşımı başarısız oldu." Denilen açıklamada, devletleri "Myanmar'ın çocuklarını kayıp bir nesil olma riskiyle karşı karşıya bırakan, tırmanan siyasi, ekonomik ve insani krizi ele almak için derhal koordineli bir şekilde harekete geçmesi” çağrısında bulunuldu. Açıklamada, "Uluslararası toplumun 2022 Myanmar İnsani Yardım Planı'nı uygulamak için gereken fonların yalnızca yüzde 10'unu taahhüt etmesi ve çocuklar için hayat kurtaran programların rafa kaldırılmasına neden olması skandaldır"  ifadeleri kullanıldı.
 
Myanmar'daki askeri darbe
 
Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.
 
13 bin kişi gözaltına alındı
 
Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar yaklaşık bin 900 kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi ise halen içeride tutuluyor.
 
2’si çocuk 114 siyasi tutsak hakkında idam kararı
 
Askeri mahkemeler,  2'si çocuk 114 siyasi tutsak hakkında idam kararı verdi.