İspanya’da kadınlara 5 güne kadar regl izni

  • 12:30 18 Mayıs 2022
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İspanya hükümeti Avrupa’da bir ilke imza atarak parlamentoya,  sancılı regl yaşayan kadınlar için 5 güne kadar “menstrüel izin” sağlayan tasarıyı kabul etti.
 
Regl dönemlerinde ağrı çeken kadın çalışanlara ayda 3 gün izin verilmesini kapsayan yasa tasarısı, İspanya hükümetinin dünkü kabine toplantısında kabul edildi. Kadınların günlük hayatını olumsuz etkileyen çok şiddetli regl ağrılarında (dismenore) bu izin 5 güne kadar çıkabilir. Tasarı, üreme sağlığı ve kürtaj haklarıyla ilgili daha geniş bir yasa tasarısının parçası olarak hazırlandı. Ayrıca bazı hijyen ürünlerindeki KDV’nin kaldırılmasını, cezaevi, okul ve halka açık merkezlerde bu ürünlerin ücretsiz olmasını da içeriyor. Tasarı kapsamında kürtaj hakkının genişletilmesi, okullarda cinsel eğitimin güçlendirilmesi ve doğum izninin arttırılmasına yönelik maddeler de var. 
 
Kadınların üçte biri şiddetli ağrılar çekiyor 
 
İspanyol Jinekolojik ve Obstetrik Derneği'ne göre, kadınların üçte biri dismenore(ağrılı adet) görüyor.
 
Eşitlikten sorumlu devlet sekreteri Ángela Rodríguez Mart ayında El Periódico Gazetesi’ne verdiği demeçte “Tıbbi olarak çözülemeyen bir sorun olduğunda, geçici hastalık izni almanın çok mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Acılı bir dönemin ne olduğu konusunda net olmak önemlidir - hafif bir rahatsızlıktan değil, ishal, ateş ve kötü baş ağrıları gibi ciddi semptomlardan bahsediyoruz” dedi.
 
İlk regl izni Sovyetlerde
 
Dünyada ilk yasal regl izni 1922’de Sovyetler Birliği’nde verildi. Günümüzde bunun örnekleri arasında Japonya, Endonezya, Tayvan, Güney Kore ve Zambiya var. Fransa, Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelerde yasal bir karşılığı olmasa da bazı şirketler kendi işçilerine “manstrüel izin” veriyor.