Malala'dan dünya ülkelerine 'Taliban' mektubu

  • 12:29 20 Ekim 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Nobel ödüllü Malala Yousafzai, eğitimle yaşamın kapılarının kız çocuklarına tekrar açılması ve dünya ülkelerinin de bu konuda fon sağlamaları için mektup kaleme aldı. Yayınlanan mektup on binlerce imza ile destek aldı.
 
Afganistan’ın yönetimini ele geçiren Taliban’ın uygulamalarının başında gelen kız çocuklarının eğitim yaşamından uzaklaştırılmasına ilişkin Malala Yousafzai dünya ülkelerine ithafen mektup kaleme aldı. 
 
Malala, kız çocuklarının tekrar okula dönebilmeleri konusunda Taliban’ın izin vermesi ve bu konuda yaptırım uygulamalarının yanı sıra G-20 ülkelerine fon sağlamaları çağrısında da bulundu. Konuyla ilgili “Taliban yetkililerine” başlığı ile kaleme aldığı  mektubunda “dinin kız çocuklarını okula gitmesine engel olmayacağı ve haklı görmediğine kızların okuldan ne kadar çok uzak kalırsa, dönmelerinin o kadar zor olacağına”  vurgusu yapıyor. 
 
Mektup, aynı zamanda eski Afgan hükümetinin İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Shahrzad Akbar ve kadın hakları aktivisti Zarqa Yaftali tarafından yayınlandı ve binlerce imzayla destekledi.