İnsan hakları aktivisti şüpheli şekilde yaşamını yitirdi

  • 17:39 20 Haziran 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - İnsan hakları aktivisti Alaa Al-Siddiq, geçirdiği trafik kazası sonucu şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.
 
Londra’da sürgünde yaşayan Birleşik Arap Emirlikleri'nin insan hakları aktivisti ve eleştirmen Alaa Al- Siddiq, dün geçirdiği şüpheli trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. İngiliz polisi olayla ilgili geniş kapsamlı soruşturma başlattığını açıkladı. Emirates Leaks’ın kazaya dair gerçekleştirilen soruşturmadan elde ettiği ilk verilere dayandırdığı bilgiye göre, Alaa’nın kullandığı arabanın fren ayarlarıyla oynandığı ve kazanın bu nedenle gerçekleştiği tespit edildi.
 
Alaa'nın babası da 2013'ten beri Emirlik makamları tarafından tutuklu bulunan tanınmış bir aktivist. Babasının 2012’de tutuklanması sonrası başlattığı insan hakları savaşını kararlılıkla sürdürmesi nedeniyle BAE yönetiminin sık sık gündeminde olan Alaa, fırsatını bulduğu her platformda babası gibi keyfi gözaltı kararı ile tutuklanan ve uluslararası camiada “düşünce mahkumları” olarak nitelendirilen tutuklular için serbest bırakma çağrısı yaptı.
 
RSF’den başsağlığı mesajı
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Alaa Al Siddiq için paylaştığı mesajda, derin üzüntü içinde olduklarını belirterek, babası da 2012’den beri siyasi tutuklu olan Alaa’nın kaybından dolayı acılı ailesine başsağlığı diledi.