Gazze’de tablo ağırlaştı: BM’den çağrı

  • 18:21 16 Mayıs 2021
  • Dünya
HABER MERKEZİ- İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 58'i çocuk, 34'ü kadın olmak üzere 192'ye yükseldi. BM ise çatışmaların son bulması için taraflara çağrıda bulundu. 
 
İsrail'in 10 Mayıs'tan bu yana hava ve karadan vurmaya devam ettiği Gazze Şeridi'nde tablo giderek ağırlaşıyor. Dünyadan gelen tepkilere rağmen İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarına bugün de devam etti.
 
33 Filistinli daha yaşamını yitirdi
 
Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in gece yarısından itibaren düzenlediği saldırılarda 12'si kadın, 8'i çocuk olmak üzere 33 Filistinlinin yaşamını yitirdiği, 5 kişinin de yaralandığı belirtildi.
 
Son saldırılarla Gazze'de 58'i çocuk, 34'ü kadın olmak üzere 192 Filistinlinin hayatını kaybettiği, yaralı sayısının da bin 230'a çıktığı ifade edildi.
 
BM’den çağrı
 
Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistin arasındaki çatışma ve Gazze'ye yönelik hava saldırısını görüşmek için  üçüncü kez toplandı. Konseye hitap eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze ve İsrail'deki ölüm ve yıkımın bir arada yaşama ve barış umudunu söndürdüğünü belirterek çatışmalara derhal son verilmesi gerektiğini söyledi.
 
BM'nin ateşkes için tüm taraflarla görüşmelere devam ettiğini aktaran Genel Sekreter, "Çatışmalar sadece İsrailli ve Filistinlileri değil bölgeyi de yıkıcı sonuçları olan bir şiddet sarmalına sürüklüyor ve tüm bölge için yeni bir tehlike yaratabilir" diye konuştu.
 
Genel Sekreter, çatışmaların devam etmesi durumunda kontrol edilmesi zor güvenlik krizi ve insani krizin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.
 
İsrail ve Filistin'e çatışmalara derhal son verme ve uluslararası insani hukuk ile insan hakları hukukuna saygı gösterilmesi çağrısı yapan Genel Sekreter, "Önümüzdeki tek yol ilgili BM kararları, uluslararası hukuk ve önceki anlaşmalara dayalı her iki devletin başkentinin de Kudüs olduğu, karşılıklı tanıma, tarafların bir arada barış ve güven içinde olacağı iki devletli çözüm için müzakerelere dönülmesi. Bu şiddet döngüsü ne kadar uzun sürerse, nihai hedefe ulaşmak da o kadar zor olacak" dedi.