Mısır’da ‘kadın sünneti’ işkencesine karşı yeni yasa

  • 11:57 28 Nisan 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Mısır’da yasaklanmasına rağmen hala uygulanan sünnet işkencesine karşı yeni bir yasa getiriliyor. Yasa onaylanırsa, sünnet işkencesini uygulayana da talep edene de ceza gelecek.
 
Mısır’da kadınlara dönük “sünnet” adı altında cinsel işkence 2008 yılından beri yasak olsa da ülkenin kırsal kesimlerinde hala uygulandığı biliniyor. Bu nedenle Mısır’da yasak olmasına rağmen bu işkence uygulamasını sürdürenlere ağır cezalar getirildi. Middle East Eye’in haberine göre Mısır Parlamentosu, “tıbbi eğitimi olmayan kişilerin kadın sünnetini gerçekleştirmeleri halinde 7 yıla kadar hapis cezası verilmesini” kararlaştırırken, “tıbbi eğitimi olan sağlık görevlilerinin kadın sünnetini gerçekleştirmesi halinde de ise 5 yıla kadar görevden alınmasını” öngören yasayı kabul etti.
 
Yeni yasa Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa sünnet işkencesini talep edenler de hapis cezasına çaptırılacak.
 
Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 15 ila 49 yaşları arasındaki Mısırlı kadınların ve kız çocukların yaklaşık yüzde 90’ı sünnet işkencesine maruz kaldı.
 
‘Cezalar tek başına yeterli değil’
 
Aktivistler yeni yasayı olumlu bulsa da uygulama Mısır genelinde devam ederken, bunların ne kadar etkili olduğunu sorgulamaya devam ediyor. Kahire Kalkınma ve Hukuk Vakfı yöneticisi Entessar El-Saeed, daha katı cezaların tek başına zihinleri etkilemeyeceğini söyleyerek, “Bu iyi bir adım, ancak hala Mısır toplumunda ve hatta bazı doktorlar ve yargıçlar arasında kadın sünnetinin suç olmadığı konusundaki köklü düşüncelerle mücadele ediyoruz” diyor.