Çad'da seçimler yaklaşıyor: Kadınlara eşit temsiliyet sözü

  • 17:36 9 Nisan 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Çad Cumhurbaşkanı ve iktidar partisinin adayı İdriss Bedy Itno, kadınlara eşit temsiliyet sözü verdi.
 
Anayasasında cinsiyet eşitliğine dair maddeler bulunan Çad’da, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin belirleyicisinin kadınlar olacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı ve mevcut iktidar partisi adayı olan Idriss Deby Itno, çoğunlukla kadınların yaşadığı N'Djamena semtinin 6’ncı bölge komününü ziyaret ederek, eşit temsiliyete ilişkin konuştu. 
 
Mezopotamya Ajansı'nın çevirisini yaptığı Africanews'de yer alan haberde Idriss, ziyaretinde kadınların yüzde 30 olan temsiliyetinin yüzde 50'ye yükselterek, eşit temsiliyet sözü verdi. Idriss ziyaretinde şunları dile getirdi: "Kadınlar, Çad nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasını oluşturuyor. Kadınlar, 11 Nisan'daki seçimler üzerinde önemli ve belirgin bir etkiye sahipler. Dolayısıyla her parti, kadınları kendi adaylarına oy vermeye ikna etme stratejisi içerisinde."
 
Çad’ın kuzeyinde daha çok Müslüman nüfus, güneyinde ise Hıristiyan gruplar yaşarken ülkede birbirinden farklı etnik ve dini inanç grupları bulunuyor. Idriss, seçim çalışmalarının son günlerinde kadınlara dönük çalışmalarıyla dikkat çekerken, Ulusal İletişim Koordinatörü Abdel Nasser Garboua da, kadınların oylarının önemine işaret etti. Abdel, Çad’da seçimleri kazanmanın kadınların oylarını kazanmaktan geçtiğini vurguladı.
 
N'djamena’nın yerel sakinleri arasından bir kadın ise konuya ilişkin şu sözleri kullandı: "Cumhurbaşkanlığı yarışında sadece bir kadın olmasına rağmen, Çadlı kadınlar siyasette çok aktifler. Seçilmiş olan cumhurbaşkanını ise elektrik, içme suyu ve ilaç erişimini ele almaya ve yaşam koşullarını iyileştirmeye çağırıyorum."