Cezaevlerinde açlık grevleri 93’üncü gününde

  • 09:09 27 Şubat 2021
  • Güncel
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, hak ihlallerinin son bulması talebiyle tutsakların başlattığı açlık grevi eylemini 19’uncu grupla 93’üncü gününde devam ediyor.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride ve cezaevlerinde artan hak ihlallerine karşı PKK'li ve PAJK’lı tutsakların 27 Kasım 2020’de başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi, 93’üncü  gününde 19'uncu grupla devam ediyor.
 
Barış Anneleri İnisiyatifi ‘Diplomasi Çalışmaları’nı başlattı 
 
İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla başlattıkları “Diplomasi çalışmaları” çerçevesinde Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan görüşmeye çok sayıda Barış Annesi katıldı.
 
Savaş diline karşı birlik çağrısı
 
Görüşmede söz alan anneler, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini dile getirerek 3’üncü ayını geride bırakan açlık grevlerini hatırlattı. Anneler, “Cumhurbaşkanı savaş dili ile konuşuyor. Bunun önü Meclis’te birlik olunarak alınmalı. Biz anneler olarak da bunun için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Açlık grevindekilerin taleplerinin kabul edilmesini istiyoruz. Savaşın da bir ahlakı var. Bizim de içimiz yanıyor. Hepimiz bir olalım cezaevlerinin sesi olalım” dedi.Annelerin taleplerini dinleyen CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Barış Anneleri ile bir araya gelmenin kendisi için onur verici olduğunu belirtti. Sezgin, annelerin haklı talepleri olduğunu ve yıllardır kendisinin de insan hakları noktasında çalışmalar yaptığını ifade etti.