‘Jineolojî’yi yaşamıma rehber edindim’

  • 09:02 17 Şubat 2021
  • Güncel
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Okuryazar olmamasına rağmen Jineolojî dergilerini yaşamına rehber eden Nura, aşk, sevgi ve özgürlük konularında kadınlara, “kabul ve ret ölçülerinin neler olması gerektiği” üzerine önerilerde bulundu.
 
Kürtçede kadın anlamına gelen “jin” ve Yunancada akıl, bilim anlamına gelen “logos” kelimelerinden oluşan ve “kadın bilimi” şeklinde tanımlanan Jineolojî, kadınların hakikate olan yolculuklarına ışık tutmayı sürdürüyor. 2016 yılında yayına başlayan Jineolojî dergisi, 2017 yılında Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulan Jineolojî Araştırma Merkezleri ve Jineolojî Fakültesi, 2018 yılında Belçika’da kurulan Jineolojî Merkezi’nin yanı sıra birçok yerde Jineolojî tartışmalarını derinleştirmek, geliştirmek amacıyla çalışmalar yapıldı, yapılıyor.
 
“Aşk, sevgi ve özgürlük” anlayışındaki kabul-ret ölçütlerinin de yeniden ele alınarak tartışıldığı Jineolojî, kadınların en büyük fikir ve düşünce rehberlerinden biri oldu.
 
Hayatını Jineolojî’den önce ve sonra olarak ayırıyor
 
Jineolojî’yi rehber edinen kadınlardan Nura Abay’ın (75) kadın bilimine olan inancı hayranlık uyandırıyor. Okuryazarlığı olmayan Nura, Jineolojî’yi çocuğundan ve torunlarından dinliyor. Yaşam hikayesi büyük zorluklarla dolu olan Nura, hayatını “Jineolojî’den önce ve sonra” olarak ayırıyor.
 
‘En büyük istediği Jineolojî’yi okumak’
 
15 yaşında evlendirilen ve evli olduğu erkeğin şiddetine maruz kalan Nura, ayrılama kararı alır. Nura, “Yaşamımın dönüm noktası” diyerek anlattığı Jineolojî ile ilk karşılaşmasından sonra hakikate olan yolculuğuna soluksuz devam ettiğini belirtiyor. Nura’nın en büyük isteği ise okuma yazma öğrenip Jineolojî’yi kendi başına okuyup üzerine yoğunlaşmak.
 
‘Kadın özgür olmadan aşık olamaz’
 
Gerçek aşka, hakikat arayışıyla ulaşılabileceğini belirten Nura, Jineolojî’yi okumayı tavsiye ediyor.  Jineolojî’nin  “özgür eş yaşam” konusu üzerinden kadınlara tavsiyelerde bulunan Nura, “Gerçek aşk yaşanmış olsaydı her gün 3 kadın katledilmezdi. Kadın özgür olmadan aşık olamaz. Gerçek aşk ancak bilimle, düşünce ile olur. O nedenle kadınlar gerçek aşka ulaşmak için önce zihnini geliştirmeli, Jineolojî’yi okumalı, okutmalı” ifadelerini kullanıyor.
 
‘Tüm kadınlara Jineolojî’yi tavsiye ediyorum’
 
Nura, Jineolojî merakını ve sevgisini şu sözlerle dile getiriyor: “Okumam yazmam yok. İstediğim vakit açıp okuyamıyorum. Ancak Jineolojî dergisini çantama koyup eve götürüyorum. Kimi zaman çocuğuma, torunuma kimi zaman ise komşularıma okutup dinliyorum. Dinleyince çok mutlu oluyorum. Okuyorum, aynı zamanda çevremdekiler de okusun diye hediye ediyorum. Tüm kadınlara Jineolojî’yi tavsiye ediyorum.”