Kadınların adliye ajandasında bu hafta

  • 09:14 4 Haziran 2023
  • Hukuk
 
AMED - Kadınların adliye ajandasında bu hafta en az 10 dava bulunuyor.
 
Kadınların adalet talepleri sokaktan yükselmeye devam ederken, adliyelerde görülen duruşmalarda da bu talep vurgulanıyor. Her hafta olduğu gibi bu hafta da çok sayıda kentte kadınlar adalet mücadeleleri kapsamında çok sayıda davayı izleyecek.
 
Adliye ajandasında 05-09 Haziran tarihleri arasında yer alan davalardan bazıları şöyle:
 
5 Haziran: İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, 6 yaşındaki kızı H.K.G.’yi Kadir İstekli ile evlendirerek sistematik tecavüze uğramasına neden olmasına ilişkin failler Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatma Gümüşel’in “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından yargılandığı davanın 4’üncü duruşması gizlilik kararı ile Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
5 Haziran: Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey ve önceki dönem Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in de aralarında olduğu 8 sendika yöneticisi hakkında, “örgüt üyeliği”, “örgüt yönetmek” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla açılan davanın 5’inci duruşması Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
5 Haziran: Binevş Kültür ve Sanat Derneği'ne yönelik açılan davanın ilk duruşmasında tutuklu yargılanan 4 kişi tahliye edilmezken, duruşma 5 Haziran'a ertelendi.
 
5 Haziran: Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yönelik “örgüt üyeliği” ve “örgüt adına faaliyetlerde bulunmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 4’ü tutuklu 24 kişi hakkında açılan davanın 2’nci duruşması Adana 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
6 Haziran: Hasta tutsakların tahliye edilmesi için Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde yaptıkları protesto eylemi nedeniyle "Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek" iddiasıyla 16 kişi hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması Bakırköy 51'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
8 Haziran: Riha'nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar hakkında AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a “hakaret etiği” iddiasıyla 2022 yılında açılan davanın 2’nci duruşması Urfa 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
8 Haziran: Wan’da 4 Ocak tarihinde Serava (Saray) ilçesi sınırında Afganistanlı L.M. isimli kadına, İran'a deport işlemleri sırasında tecavüzde bulunan iki sözleşmeleri er Oğuzhan K. Ve Ahmet Can D.’nin yargılandığı davanın 2’nci duruşması  Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
8 Haziran: Tutuklu  bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed eski İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen ve HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan hakkında, "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" iddiasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
 
9 Haziran: İzmir’in Bornova ilçesinde boşandığı Remziye Tüysüz’ü katleden Yalçın Polat’ın yargılandığı davanın 4’üncü duruşması Bayraklı Adliyesi 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
9 Haziran: Mûş’ta 11 Kasım 2021 tarihinde evli olduğu Makbule Sevinç’i katleden Necat  Sevinç’in yargılandığı davanın duruşması Muş 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
 
 
 

Etiketler:

Okumadan geçme!