Emine Şenyaşar: Kazanacağız

  • 09:04 22 Mayıs 2023
  • Güncel
Gülistan Dursun
 
RIHA - Adalet arayışının simgeleşen ismi Emine Şenyaşar, Yeşil Sol Parti’den aday olan oğlunun Ankara’da kendisinin de Urfa Adliyesi önünde mücadelelerinin devam edeceğini belirterek, “Direneceğiz ve kazanacağız” dedi.
 
Riha'nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti eylemi iki yılı aşkın süredir devam ediyor. Adalet arayışı mücadelelerindeki ısrarları birçok kesime örnek olan Emine Şenyaşar, sağlık problemlerine rağmen nöbetteki ısrarından vazgeçmedi. Bir taraftan ailenin nöbet eylemi sürerken, diğer taraftan Ferit Şenyaşar’ın milletvekili olarak Meclis’e girmesi ile adalet talebi Ankara’ya da taşınırken, Emine Şenyaşar adliye önündeki direnişini sürdürecek.
 
Emine, hem taleplerine hem de seçim sonuçlarına dair konuştu.
 
‘Hukuku olmayan bir devlet’
 
Oğlu Fadıl Şenyaşar’ın suçsuz şekilde cezaevinde tek kişilik hücrede tutsak edildiğini söyleyen Emine, kendisi ve oğlu Ferit’in de hem katliama hem de bu tutsaklığa karşı nöbet eylemini başlattıklarını hatırlattı. Emine, “Sıcak, soğuk, kar, kış demeden devam ediyoruz. Vicdanları olsaydı oğlumu bırakırlardı ama bu devletin ne vicdanı, ne hukuku ne de kendisi var. Doğru düzgün bir devlet olsaydı bu katliamı gerçekleştirenler tutuklanırdı. Yeter artık bitirin bu zulmü. Oğlumu bıraksınlar, ben de evime torunlarımın yanına gideyim” ifadelerini kullandı.  
 
‘Adalet gelecek’
 
“Ben adliye önünde olmaya devam edeceğim. Bir ölümüm olacaksa da adliye önünde olacak” diyen Emine, artık gerçek adaletin sağlanmasını ve ülkenin biraz da olsa “nefes” almasını istediğini ekledi. Emine, oğlu Ferit Şenyaşar’ın Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol Parti) milletvekili olması için de “O Ankara’da ben de burada mücadelemizi sürdüreceğiz, adaletin peşinde olacağız” sözlerine yer verdi. İki yılı aşkındır Urfa Adliyesi önünde mücadele ettiği için hakkında onlarca soruşturma açıldığına işaret eden Emine, şöyle konuştu: “İnanıyorum ki adalet gelecek, bu hükümet değişecek. Sadece kendim için değil herkes için adalet istiyoruz. Oğlum bırakılana kadar burada oturacağım. Direneceğiz ve kazanacağız.”
 
 

Etiketler:

Okumadan geçme!