Cudi ve Besta'da talana 'güvenlik' kılıfı

  • 09:01 25 Temmuz 2022
  • Ekoloji
Sema Çağlak
 
ŞIRNAK - Cudi ve Besta’da devam eden ağaç katliamına ilişkin değerlendirme yapan HDP Cizre Eşbaşkanı Zilan Ecevit, Kürt coğrafyasına karşı büyük bir iki yüzlülüğün olduğunu belirterek, “Güvenlik adı altında ağaç katliamı meşrulaştırılıyor” dedi. 
 
Şırnak’ın Cudi ve Besta bölgesinde gerçekleştirilen askeri operasyonlarla birlikte başlatılan ağaç katliamı devam ediyor. Bugüne kadar bölgede tonlarca ağaç kesilerek büyük bir doğa talanı yaşanırken, yetkililerden hala bir açıklama gelmiş değil. 
 
Yaşanan ağaç katliamına ilişkin Şırnak Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türk Tabipler Birliği, (TTB) Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk  Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Cizre Doğa Derneği bir komisyon oluşturdu. 
 
Doğa talanı ve ağaç katliamına ilişkin komisyonda yer alan HDP Cizre Eşbaşkanı Zilan Ecevit değerlendirmelerde bulundu. 
 
Sistematik talan
 
Uzun bir süredir bölgede bir doğa katliamının yaşandığını belirten Zilan, “Sadece bu süreçte değil, onlarca yıldır doğamız ve ülkemiz talan ediliyor, yakılıp, yıkılıyor. Önceleri bu gizli saklı bir şekilde yapılıyordu ancak şimdi ise rant temelinde açıkça bir doğa katliamı yaşanıyor. Sistematik bir şekilde ağaçlarımız kesiliyor, onlar kamyon ve TIR’la metropollere gönderildi. Bu ağaçların nere gittiği, nerelerde kullanılıyor, hangi amaçla kullanılıyor o da belli değil. Yektililer bu güne kadar konuya ilişkin resmi bir açıklama ve bilgilendirme yapmış değil” diye konuştu. 
 
Talan ve demografik değişim
 
Ağaç kesimi ve doğa talanı ile birlikte buralarda yaşayan insanların göç etmesinin istendiğini belirten Zilan şöyle devam etti: “Doğa katliamı ile birlikte bölgenin demografi ile de oynanıyor. Oralarda yaşayan insanlarımız bağ, bahçe ve hayvancılık ile uğraşıyor, bu şekilde geçimlerini sağlıyorlar. Doğa talanı ile bu da ortadan kaldırılıyor. İnsanları bu şekilde açlık ve yoksulluk ile yüz yüze bırakarak metropollere göç etmelerini istiyorlar. Böylelikle de sisteme bağımlı hale getirmek istiyorlar.”
 
Doğa talanı meşrulaştırılıyor
 
Kürt coğrafyası ve doğasına karşı gözle görülür bir iki yüzlülük olduğunu ifade eden Zilan, “Kürtlerin doğasına ‘terör’ bölgesi gibi bir yaklaşım var. Bu şekilde bölgede doğa talanı ve katliamı meşrulaştırılıyor. Türkiye’de bir doğa talanı yaşandığında her yerden tepkiler yükseliyor ancak Kürtlerin coğrafyasında oldu mu buna karşı bir tepki gösterilmiyor. Bu sessizlik ile katliama onay veriliyor. Kürtlerin yaşadğı bölgelerde kıyım, katliam sadece ağaç kesimi ile sınırlı değil. HES, baraj, kömür ocakları, termik santral progeleri ile doğa kıyımı yaşanıyor. Bir yandan demografya ile oynanırken bir yandan da rant için Kürtlerin doğası yok ediliyor. Yani her yerde bir katliam var ve bu katliam ‘güvenlik bölgeleri’ adı altında meşrulaştırılıyor. Ya katliama sessiz kanıyor ya da ortak olunuyor”  dedi. 
 
Komisyon oluşturuldu
 
Ağat katliamına iliş komisyon oluşturduklarına belirten Zilan, son olarak şöyle dedi: “Bu katliama karşı Botan’daki kurumlar olarak bir komisyon oluşturduk. Bu komisyon önümüzdeki süreçte faklı programlar oluşturarak eylemler gerçekleştirecek. Bu programa göre biz de yaşanan doğa katliamına karşı sesimizi yükselteceğiz. Ayrıca kendisine doğa savunucusuyum diyen herkesi de oluşturacağımız programlara katılmaya çağırıyoruz.”